Epizoda 40: Poklicne bolezni – kaj rešuje novi pravilnik in kateri problemi ostajajo?
Maja letos je v uporabo stopil novi pravilnik o poklicnih boleznih. Čeprav rešuje nekatere težave, ostajajo odprta vprašanja v zvezi …
Maja letos je v uporabo stopil novi pravilnik o poklicnih boleznih. Čeprav rešuje nekatere težave, ostajajo odprta vprašanja v zvezi …
Ministrstvo za zdravje je po tridesetih letih uredilo postopek priznavanja poklicnih bolezni.
Področje poklicnih bolezni je v Sloveniji slabo urejeno že več kot trideset let. Napovedujejo se spremembe na bolje.
V Sloveniji bi morali na leto odkriti okoli tisoč novih poklicno bolnih. Uradno so jih v letu 2020 odkrili manj …
Državi kljub več sto smrtim in tisoč na novo obolelim vsako leto v dvajsetih letih ni uspelo urediti primernih pokojnin …
Podatki kažejo, da se v Sloveniji epidemija širi počasneje kot v Italiji. Toda vlado zdaj čakajo nova žarišča, predvsem v …
V zadnjih dneh se število vseh hospitaliziranih povečuje za osem odstotkov na dan. Rast okužb je torej precej počasnejša, kot …
Po podatkih poročila italijanskega inštituta za javno zdravje o dosedanjih smrtih zaradi koronavirusa so najbolj ogroženi srčni bolniki in osebe …
Strategija omejevanja epidemije je postalo tako imenovano sploščevanje krivulje. A vprašanje je, če je ta strategija dolgoročno vzdržna. Dolgoročna strategija …
Na Kitajskem in v Italiji se je epidemija od prvih smrti dalje širila trikrat hitreje, kot se trenutno v Sloveniji.
Koliko obolelih z boleznijo Covid-19 lahko oskrbi naš zdravstveni sistem? Izračuni kažejo na resnost razmer v državi.
Ker državne inštitucije javnosti ne posredujejo uradnih ocen okuženosti prebivalstva, smo te ocene poskušali pridobiti pri Pod črto. Okuženih je …
V prvi letošnji epizodi predstavljamo nekatere glavne probleme v slovenskem zdravstvu, na katere že več let opozarjamo v naših preiskavah.
Ministra Šabedra smo vprašali, kako se spopada s pomanjkanjem zdravnikov, zagotavljanjem kakovosti v zdravstvu, zapostavljanjem poklicno bolnih in neenakostjo v …
Ministra smo vprašali, kakšne ukrepe pripravlja na področju poklicnih bolezni, kakovosti v zdravstvu, pomanjkanja zdravnikov, čakalnih vrst in neenakosti v …
Država na področju zagotavljanja kakovostne zdravstvene oskrbe ni storila nič omembe vrednega. Nekatere zdravstvene inštitucije vseeno poskušajo izboljšati svoje delo.
Zaradi skupine zdravnikov pod vodstvom dr. Marka Noča v Sloveniji srčni infarkt letno preživi na desetine ljudi več, kot bi …
Kakovost v zdravstvu: pri nekaterih zdravljenjih so v bolnišnici dosegli drastično izboljšanje, na drugih področjih še kar umre preveč pacientov.
Vsi domovi za starejše ne spremljajo kakovosti svojega dela. Še tisti sistemi, ki so implementirani, so med seboj različni. Delo …
Koncesionarji so dražji od javnih domov za starejše, ker stanovalcem zaračunavajo tudi stroške posojila za gradnjo doma. Višja cena za …
Dvaintrideset domov za starejše po državi samoiniciativno uporablja komercialne sisteme vodenja kakovosti.
V domovih za starejše je zaposlenih premalo ljudi, prav tako ne zagotavljamo ustrezne strukture kadra znotraj domov.
Ministrstvo za zdravje je predstavilo nov način razpisovanja specializacij, ki naj bi zagotovil ustrezno število družinskih zdravnikov povsod po Sloveniji.
V slabo vzdrževanem vodovodnem sistemu se lahko namnoži bakterija legionela, povzročiteljica potencialno smrtno nevarne legioneloze.
Večkratno odporne bakterije so lahko za starejše zelo nevarne. Toda slovenski domovi za starejše ne vedo, koliko prenašalcev teh bakterij …
Prisluhnite peti epizodi Pod črto podkasta, v kateri pojasnjujemo, zakaj ni mogoče odgovoriti na vprašanje, kateri domovi so boljši in …
Stanja v domovih za starejše ne preverja nihče. Stroka opozarja na posledice, država pa se odgovornosti otepa.
Da se izognemo napačnim interpretacijam tabele o kakovosti nege v domovih za starejše, pojasnjujemo, kako smo prišli do objavljenih številk.
Na Pod črto smo od vseh domov za starejše po državi zbrali nekatere podatke o kakovosti oskrbe v domu.
Računsko sodišče: nekateri zdravniki iz javnih ustanov dodatno delo prek podjemnih pogodb še kar opravljajo brez ustreznih soglasij. Zaradi pomanjkanja …
Prebivalci slabše razvitih delov Slovenije so manj zdravi od prebivalcev razvitega dela države. Sistemskih rešitev za izboljšanje zdravja v najmanj …
Zasavje je bilo dolga leta izpostavljeno konstantnemu onesnaževanju z nevarnimi snovmi. A občina in javno zdravstvo se vplivu onesnaževanja na …
Prekmurje je najmanj zdravo območje v Sloveniji. Prekmurci sami tega ne občutijo, občutijo pa slab življenjski standard, povedo. A oboje …
Precej Korošcev ne prejema ustreznega zdravljenja, za kar je najverjetneje kriva preobremenjenost zdravnikov in premalo obiskov pri zdravniku.
Socialno ogroženi so zaradi nezdravega življenjskega stila in manjše dostopnosti do zdravstva slabšega zdravja kot bogatejši Slovenci.
V Sloveniji obstajajo velike neenakosti v zdravju. V revnejši vzhodni polovici države je več bolnih kot v bogatejši zahodni polovici.
Državni zbor je včeraj sprejel nov protitobačni zakon, ki uveljavja popolno prepoved oglaševanja tobaka. Zakon bo naredil konec stalnim kršitvam …
Ministrica za zdravje je rok za ureditev področja poklicnih bolezni najprej postavila za leto 2015, nato za 2016. A potrebni …
Na klopeh poslancev je protitobačni zakon, ki bi prepovedal oglaševanje tobačnih izdelkov. Kršitve oglaševanja so v zadnjih treh letih poskočile …
Zdravstveno ministrstvo je decembra predstavilo predloge za preprečevanje napak pri zdravljenju pacientov. Ocenjujejo, da bi lahko zaradi teh napak letno …
Zaupanje v svojega zdravnika je za pacienta nujno. A to je tudi razlog za ignoriranje kakovosti zdravstvenih storitev. S primernim …
Pri zdravljenju sepse in možganske kapi imajo na ljubljanskem UKC precej slabše rezultate kot v primerljivih bolnišnicah v tujini. Nadpovprečno …
Nizke kazni in odsotnost sistematičnega nadzora nad čakalnimi seznami ustvarjata idealen poligon za korupcijo pri preskakovanju čakalnih vrst v zdravstvu.
Kako tobačna industrija z zavajanjem, tajenjem in zvitimi marketinškimi prijemi pridobiva nove kadilce. Kratek povzetek knjige Roberta N. Proctorja Zlati …
Kakšna je možnost, da v kateri slovenski bolnišnici utrpite padec ali preležanino? Ker je skrb za varnost pacientov v državi …
Na nekaterih področjih slovensko zdravstvo dosega dobre rezultate, zaradi zapostavljanja drugih pa bolniki po nepotrebnem umrejo.
The quality of work performed by individual doctors in Slovenia is not being systematically supervised by health officials. This is …
Kakovost dela posameznih zdravnikov naše zdravstvo sistemsko ne nadzoruje. Tudi to je razlog za vse nedavne zdravniške afere, ki pretresajo …
Čaka vas operacija v bolnišnici. Seveda želite, da bi se iztekla brez zapletov. Toda: kako dober je vaš kirurg? Kdo …
Država želi zaradi negativnih zdravstvenih učinkov prepovedati pospeševanje prodaje zdravil v lekarnah. Obenem pa zaposlene za takšno početje nagrajuje z …