Samozaposleni v kulturi po epidemiji: skoraj tretjina z dohodki pod pragom tveganja revščine
Država približno dva tisoč samostojnim ustvarjalcem zaradi njihovih kulturnih dosežkov krije prispevke za socialno varnost. Vendar s tem ne rešuje …
Država približno dva tisoč samostojnim ustvarjalcem zaradi njihovih kulturnih dosežkov krije prispevke za socialno varnost. Vendar s tem ne rešuje …
Čeprav beležimo gospodarsko rast, več kot 13 odstotkov ljudi živi v revščini, med njimi ogromno samozaposlenih.
Domovi za starejše v Sloveniji niso primorani spremljati kazalnikov kakovosti dela. Zato zakonodajalec ne pozna situacije, ki naj bi jo …
Pilotni program ministrstva za delo, ki naj bi aktiviral dolgotrajno brezposelne, v prvem letu obstoja ni upravičil skoraj 5 milijonov …
V Sloveniji so se lani pričeli izvajati skoraj leto dni dolgi programi socialne aktivacije, ki naj bi dolgotrajno brezposelnim pomagali …
Vsi domovi za starejše ne spremljajo kakovosti svojega dela. Še tisti sistemi, ki so implementirani, so med seboj različni. Delo …
Država približno dva tisoč samozaposlenim v kulturi priznava pravico kritja prispevka za socialno varnost, za kar nameni letno dobrih sedem …
Pri Pod črto smo se v sklopu naše teme o prekarizaciji lotili analize stanja samozaposlenih v kulturi.
Koncesionarji so dražji od javnih domov za starejše, ker stanovalcem zaračunavajo tudi stroške posojila za gradnjo doma. Višja cena za …
Dvaintrideset domov za starejše po državi samoiniciativno uporablja komercialne sisteme vodenja kakovosti.
V domovih za starejše je zaposlenih premalo ljudi, prav tako ne zagotavljamo ustrezne strukture kadra znotraj domov.
Med letoma 2012 in 2017 je bilo izdanih 24 odločb socialne inšpekcije, največ zaradi kršitve kadrovskih normativov.
Dvig denarne socialne pomoči v Sloveniji je spremljala nesmiselna debata o nižanju želje po delu. Bolj smiselno bi se bilo …
V slabo vzdrževanem vodovodnem sistemu se lahko namnoži bakterija legionela, povzročiteljica potencialno smrtno nevarne legioneloze.
Večkratno odporne bakterije so lahko za starejše zelo nevarne. Toda slovenski domovi za starejše ne vedo, koliko prenašalcev teh bakterij …
Stanja v domovih za starejše ne preverja nihče. Stroka opozarja na posledice, država pa se odgovornosti otepa.
Da se izognemo napačnim interpretacijam tabele o kakovosti nege v domovih za starejše, pojasnjujemo, kako smo prišli do objavljenih številk.
Na Pod črto smo od vseh domov za starejše po državi zbrali nekatere podatke o kakovosti oskrbe v domu.
V Ljubljani več kot eden izmed desetih po novi zakonodaji prvič preverjenih najemnikov neprofitnih stanovanj do neprofitne najemnine ni več …
Delovna inšpekcija je pridobila pooblastilo, da lahko delodajalcu odredi zaposlitev prekarnega delavca.
Zvišanje minimalne pokojnine na 500 evrov po 40 letih delovne dobe je le kaplja v morje zmanjševanju revščine med upokojenci.
Ministrstvo načrtuje reorganizacijo centrov za socialno delo, ki naj bi poenostavila postopek pridobivanja socialnih pravic in zagotovila strokovnim delavcem več …
Nov stanovanjski zakon predvideva tudi ponovno uvedbo dela subvencije na tržno najemnino za socialno ogrožene.
Ali še lahko poravnate nepričakovan življenjski izdatek? Za polovico Slovencev je revščina oddaljena le eno nesrečno naključje stran.
V paketu sprememb delovne zakonodaje, ki jo je ministrstvo za delo poslalo v javno razpravo, so predvideni tudi ukrepi, ki …
Zaradi staranja populacije bo dolgotrajno oskrbo potrebovalo vse več ljudi. A v Sloveniji sistem takšne oskrbe kljub drugačnim obljubam vlade …
Predlagane reforme pokojninskega sistema ne bodo rešile problema revščine med starejšimi.
Atipične in nestabilne oblike dela so v Sloveniji v porastu. Tako delo delavcu odvzame delavske pravice, delodajalcem jemlje konkurenčnost, državno …
Stanovanjski sklad Republike Slovenije bo v izgradnjo novih javnih najemnih stanovanj vložil 30 milijonov evrov. Stanovanjski skladi potezo pozdravljajo, čeprav …
Država invalidom, ki ne morejo več delati, pogosto omogoča le životarjenje pod pragom revščine. Med tistimi invalidi, ki še lahko …
Ustavno sodišče je odločilo, da je lanska ukinitev subvencije najemnin za socialno šibke, za katere ni na voljo neprofitnih stanovanj, …
Revnim, ki nimajo nikakršnega upanja na izboljšanje situacije, bo sodišče dolgove odpustilo prej. A to pomeni predvsem manj dela za …
V Sloveniji nimamo nobenih sistemskih rešitev za pomoč posameznikom, ki se morajo zaradi dolgov prisilno izseliti. Ministrstvo pripravlja nenavaden antideložacijski …
Revnih, ki zaprošajo za neprofitna stanovanja je vse več, medtem ko stanovanj vse bolj primanjkuje. Razlog za to je povsem …
Posameznik od države ne dobi dovolj sredstev, da bi lahko pokril minimalne življenjske stroške, družine, v katerih sta nezaposlena oba …
Centri za socialno delo zaradi zbirokratiziranih postopkov in kadrovske podhranjenosti nimajo dovolj časa, da bi se lahko osebno posvetili vsakemu, …
Revščina v Sloveniji se v zadnjih letih veča, povečuje se tudi globina in dolgotrajnost revščine. Med krizo je padel nižji …
Revščine se je potrebno lotiti enako sistematično, kot se lotevamo analize zdravstvenega ali izobraževalnega sistema, korupcije ali kriminala. V seriji …
Na podlagi naše analize višin plač, opremljenosti stanovanj in brezposelnosti v občinah lahko preverite, kakšen je življenjski standard v vaši …
Osilnica in Hodoš sta glede na našo analizo najrevnejši občini v državi. V obeh so plače podpovprečne, brezposelnost in delež …
Nov način obravnavanja socialno ogroženih zanemarja psihosocialno delo.
Posameznik brez otrok, dohodka in premoženja dobi skupno okoli 475 evrov pomoči na mesec.