Teme, ki smo jih v letu 2019 preiskali z vašo pomočjo
Predstavljamo vam pregled najpomembnejših tem, ki smo jih z vašo pomočjo preiskali v preteklem letu.
Bralke in bralci ste že od začetka našega delovanja eni izmed ključnih podpornikov našega dela. Brez vaše podpore ne bi bilo prvega neodvisnega in neprofitnega medija za preiskovalno novinarstvo v Sloveniji. Vaše donacije omogočajo, da se lotevamo tematik, katerih dolgotrajnega preiskovanja sicer ne bi mogli financirati. V prvih petih letih ste preiskovalno novinarstvo na Pod črto bralci podpri s 93.000 evri donacij, za kar se vam zahvaljujemo.
Seveda pa za naše delo ni pomembna samo finančna podpora. Naše zgodbe do novih bralcev pomaga širiti vaš všeček ob naših zgodbah na družbenih omrežjih, vsaka deljena vsebina ali odziv na našo zgodbo. Še posebej veseli smo vaših vzpodbudnih komentarjev, ki jih dobimo na družbenih omrežjih ali po elektronski pošti – pa tudi konstruktivne kritike. Vse to nam daje vedeti, da je naše delo za vas pomembno in relevantno. Iz tega pa črpamo vzpodbudo za nadaljnje delovanje.
Spodaj vam predstavljamo osem tematik, ki smo jih tudi z vašo pomočjo preiskali v letu 2019:
Pogrebniki podjetij
Če ste nekomu dolžni denar, boste tega morali slej kot prej vrniti. Razen če se ne obrnete na pogrebnike podjetij. Ti poskrbijo za selitev vašega premoženja na tuja podjetja z neznanim lastništvom, zaradi česar nato vaši upniki ostanejo praznih rok. S pomočjo pogrebnikov podjetij se je več podjetnikov v preteklosti izognilo plačilu več sto tisoč evrov dolgov delavcem, podizvajalcem in državi. Delovanje pogrebnikov podjetij in škodo, ki jo povzročajo, smo obširneje predstavili v okviru večmesečne preiskave »Pogrebniki podjetij.«
Skriti interesi medijskih lastnikov
Kdo vpliva na to, o katerih temah bodo pisali mediji in o katerih ne bodo? Kakšno vlogo tu igrajo medijski lastniki? V projektu »Skriti interesi medijskih lastnikov« smo preiskali delovanje občinskih medijev, tednika Mladina, in medijev pod okriljem stranke SDS.
Projekt še ni končan – v prihodnjih mesecih bomo objavili nove članke iz te teme. Vse do sedaj objavljene najdete v predstavitvi celotne preiskave “Kdo drži informacijsko pištolo?”
Kako preprečiti nepotrebne smrti bolnikov v bolnišnicah
V okviru širše teme kakovosti v zdravstvu s katero se na Pod črto ukvarjamo že več let, smo v začetku leta 2019 analizirali uspešnost zdravljenja možganskih kapi v ljubljanskem kliničnem centru. Ugotovili smo, da so z relativno preprostimi ukrepi uspeli zmanšati smrti bolnikov za več deset na leto.
Govorili smo tudi z dr. Markom Nočem, ki je zaslužen za vrhunske rezultate Slovenije na področju zdravljenja srčnega infarkta. Kako je ekipi Marka Noča uspelo vzpostaviti učinkovito mrežo za zdravljenje srčnega infarkta in kaj svetuje ostalim oddelkom v bolnišnicah, lahko preberete v intervjuju z dr. Nočem.
Nepravilnosti v policiji
Tudi letos smo nadaljevali s preiskovanjem delovanja slovenske policije. Prva tema, ki smo jo odprli, je bilo domnevno financiranje iranske jedrske proliferacije prek Nove ljubljanske banke. Razkrili smo hude pomanjkljivosti v delovanju policije, ki so vodile v opustitev preiskave skoraj milijardo evrov vrednih spornih finančnih tokov prek naše največje banke.
Druga tema pa je bila delovanje kriminalistov v civilu. Razkrili smo, kako ti kriminalisti pri svojem delu sistematično kršijo zakonodajo in kako je odgovorni za slabo delo teh kriminalistov nato našel zaposlitev pri notranjem ministru.
S preiskavami nadaljujemo tudi v novem desetletju. Naše preiskovalno delo omogočate bralci z donacijami. Vsak evro šteje. Podprite nas z donacijo >>
Prodaja bohinjskega hotela Rusu s sumljivo preteklostjo
Slaba banka je pred nekaj leti zaradi dolgov zarubila Eco hotel Bohinj. Ta je nato pristal v rokah sina nekdanjega podpredsednika ruskega naftnega giganta Rosneft Andreja Votinova, ki ga v Rusiji preganjajo zaradi domnevnih poslovnih goljufij v višini več milijonov evrov. To vzbuja sum, da v slabi banki niso dovolj podrobno preverili izvora premoženja za nakup hotela.
Intervjuja s premierjem Šarcem in zdravstvenim ministrom Šabedrom
Pri Pod črto si prizadevamo za spremembe na bolje. Zato smo odgovorne zanje povprašali, kako bodo ukrepali na področjih, ki smo jih v preteklosti preiskovali pri Pod črto.
Spomladi smo najprej objavili pogovor s premierjem Marjanom Šarcem. Povprašali smo ga, kako bo vlada ukrepala na sedmih področjih: neučinkovitem pregonu gospodarskega kriminala in korupcije, problematiki revščine v Sloveniji, pomanjkanju družinskih zdravnikov, težavah z ugotavljanjem in določanjem primernih odškodnin pri poklicnih boleznih, pomanjkanju nadzora nad kakovostjo v zdravstvu, nepravilnostih v slovenski policiji in boju s podnebnimi spremembami v Sloveniji. Z odgovori nismo bili preveč zadovoljni.
Decembra pa smo objavili še intervju z zdravstvenim ministrom Alešem Šabedrom. Govorili smo o ureditvi področja poklicnih bolezni, zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, pomanjkanju zdravnikov in v povezavi s tem tudi o krajšanju čakalnih dob v zdravstvu ter o neenakosti v zdravstvu med prebivalci različnih delov Slovenije. Minister na nekaterih področjih obljublja hitre ukrepe, druga pa vsaj zaenkrat pušča ob strani.
Učinkovitost naših železnic
V sodelovanju z novinarji iz vse Evrope smo analizirali učinkovitost slovenskih vlakov v primerjavi z drugimi evropskimi državami. V Sloveniji so cene vozovnic relativno ugodne, tudi dostopnost železniških postaj je relativno dobra. Zelo slabo pa se odrežemo pri hitrosti potovanja z vlakom.
Stožice: sodelovanje z oddajo Tarča
Letos smo premierno sodelovali z oddajo Tarča, ki se predvaja na TV Slovenija. V sodelovanju med avtorji Tarče in Pod črto smo pripravili dvodelno oddajo o spornih poslih pri gradnji ljubljanskih Stožic in vpetenosti župana Zorana Jankovića v te posle. Oddaja je nastala na podlagi naše preiskave o Stožicah. Oddajo si je v živo ogledalo več kot 140.000 ljudi. Dostopna je na tej povezavi.
Druga sezona Pod črto Podkasta
Letos smo za vas pripravili šest podkastov o najrazličnejših temah. Govorili smo o pogrebnikih podjetij, medijih, intervjuju s premierjem Šarcem in nepravilnostih v policiji. Ob peti obletnici delovanja Pod črto smo posneli posebno epizodo. Vprašali smo vas tudi, kako lahko naš podkast še izboljšamo. Poslali ste nam veliko dobrih predlogov in v jesenskih epizodah smo mnoge izmed njih že upoštevali. Vabljeni k poslušanju vseh epizod!
Za konec dodajamo še deset najbolj branih člankov v letu 2019:
10. Skrivnostni kupec bohinjskega hotela: goljuf ali žrtev ruskega oligarha?
9. Pogrebniki podjetij: strokovnjaki za skrivanje premoženja v davčnih oazah
8. Nadzor nad policijo: hude nepravilnosti pri delu kriminalistov v civilu
7. Skrivnosti Roka Furlana »Tysona« iz preteklosti
6. Infografika: iskanje skritih lastnikov Mladine
5. Tednik Mladina: primer medijske tranzicije na Slovenskem
4. Primer Rok Furlan: sramota slovenskega pravosodja
3. Intervju s premierjem Šarcem: veliko anekdot, malo konkretnosti
2. Mediji SDS (1. del): strankarski prevzem tednika Demokracija
1. Pogrebniki podjetij: kako varen je Sparov center v Škofji Loki
Nastanek tega članka ste omogočili bralci z donacijami. Podpri Pod črto
Deli zgodbo 0 komentarjev
0 komentarjev