Jesen na Pod črto: Plinske omrežnine in socialna aktivacija
Oktobra in novembra smo preiskali, zakaj nekatere občine za plinsko omrežje plačujejo bistveno več kot druge in kako uspešno država pomaga dolgotrajno brezposelnim. Pričeli smo s kampanjo zbiranja donacij za leto 2019.
»In vendar se premika!« bi lahko vzkliknili ob novici, da se bosta konec novembra in v začetku decembra le začeli dve sojenji proti ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću.
S spornimi praksami Zorana Jankovića se pri Pod črto ukvarjamo že od avgusta lani, ko smo objavili povzetke nekaterih kazenskih ovadb policije proti njemu in njegovima sinovoma, ki smo jih po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja pridobili od tožilstva. Ovadbe razkrivajo utemeljene sume gospodarskih in korupcijskih kaznivih dejanj – našemu pravosodju pa spopadanje s takšnimi kaznivimi dejanji povzroča precejšnje težave. Naznanila nekaterih sumov kaznivih dejanj je v Jankovićevem primeru policija dobila že leta 2010. Prva sojenja pa se torej začenjajo konec leta 2018.
Primeri sumov kaznivih dejanj, ki smo jih podrobneje opisali na Pod črto, medtem še niso prišli do glavne obravnave na sodišču. Začetek dveh sojenj Jankoviću tako predstavlja, ne ravno korak, morda obrat v pravno smer. Korakati pa bo treba šele začeti.
Sodni postopki proti bogatim in vplivnim namreč v Sloveniji še vedno potekajo nerazumno počasi. Mnogo izmed njih zato zaradi napak v postopkih ali zastaranja nikoli ne pripeljejo do epiloga. In to je nekaj, kar moramo spremeniti.
Kako poskušamo dolgotrajno brezposelnim najti delo
Število oseb, ki so brezposelne štiri leta ali več, v Sloveniji narašča. Takšne osebe pogosto potrebujejo več pomoči, da se ponovno vključijo na trg dela. S tem namenom je država zasnovala posebne programe socialne aktivacije. Prvi sklop programov se je pravkar končal; rezultati pa niso preveč dobri. Zakaj ne in kaj je treba v programih popraviti, preberite v prispevku Socialna aktivacija: vključevanje ali izkoriščanje dolgotrajno brezposelnih.
Zakaj se pri Pod črto ukvarjamo s programi socialne aktivacije pa si preberite v mnenjskem tekstu Nova tema: kako poskušamo dolgotrajno brezposelnim najti delo.
Razlike v cenah plinskih omrežnin
V Ljubljani povprečno gospodinjstvo za plinsko omrežnino mesečno plača 22 evrov. V Celju le 15 evrov, v Murski Soboti kar 30 evrov. Razlog za razlike v ceni med drugim tudi sporno grupiranje občin pri izračunu omrežnin. Več o tem si lahko preberete v članku Zakaj v nekaterih občinah plačujete višje plinske omrežnine kot v drugih.
Županske volitve
V Ljubljani je kandidiral (in bil ponovno izvoljen) župan, obremenjen s sumi več kaznivih dejanj. V Mariboru je več kot 40 odstotkov glasov dobil kandidat, za katerega je vrhovno sodišče ugotovilo, da je deloval nezakonito s tem, da je prijateljici mimo razpisa uredil službo v občinskem podjetju. Zakaj precejšen del volivcev v Sloveniji voli moralno sporne kandidate? Odgovor na to smo iskali v tekstu Primera Janković in Kangler: zakaj volimo moralno sporne kandidate.
Segrevanje ozračja
Septembra smo pri Pod črto objavili rezultate preiskave o segrevanju evropskih mest mednarodnega konzorcija novinarjev EDJnet, v katerem smo sodelovali. V raziskavi smo analizirali več kot 100 milijinov posamičnih meteoroloških podatkov za zadnjih 117 let. Po tej preiskavi je Ljubljana med evropskimi mesti, ki se segrevajo najhitreje.
Kakšne posledice to prinaša za Slovenijo in njene prebivalce. To si lahko preberete v intervjuju z Mojco Dolinar, strokovnjakijno z Agencije RS za okolje Mojca Dolinar, ARSO: V prihodnosti bo v Sloveniji več suš in poplav
Objavili smo tudi podatkovno zbirko segrevanja evropskih mest. Podatke tako dajemo na voljo javnosti.
Pod črto priporoča v branje
Tudi novembra smo vam pripravili Pod črto izbor najboljših člankov z vsega sveta. Vabljeni k branju!
Podprite delovanje Pod črto v 2018 – ker je pomembno
Brez vaše podpore poglobljeno preiskovanje zapletenih tem, ki se osredotočajo na aktualne probleme in slovenski prostor, ne bi bilo mogoče. Prav tako nam z vašo podporo sporočate, da je vredno vztrajati – kljub preprekam in pritiskom.
Ne moremo čakati, da se bo pomembnih vprašanj – podnebnih sprememb, dostopa do osnovnih dobrin, zaščite najranljivejših posameznikov v naši družbi, dostopa do zdravstvene oskrbe, socialne zaščite in transparentnega delovanja demokratičnega sistema – namesto nas lotil nekdo drug.
V naslednjem letu se nameravamo pri Pod črto osredotočiti na iskanje najboljših načinov, kako naše novinarsko delo čim bolj učinkovito usmeriti v konkretne spremembe na bolje na omenjenih področjih. In zato potrebujemo vašo podporo.
Finančno poročilo
Poročilo za oktober
Donacije bralcev: 509 EUR
Donacije podjetij: 5100 EUR
Stroški dela: 8278,5 EUR
Provizije, davek, administracija in ostalo: 486,99 EUR
Poročilo za november
Donacije bralcev: 1490
Donacije podjetij: 100 EUR
Stroški dela: 7115 EUR
Provizije, davek, administracija in ostalo: 569,68 EUR
Nastanek tega članka ste omogočili bralci z donacijami. Podpri Pod črto
Deli zgodbo 0 komentarjev
0 komentarjev