April na Pod črto: vladni ukrepi ob epidemiji in izgubljeni milijoni v razvojnih centrih
Aprila smo objavili več člankov o epidemiji koronavirusa v Sloveniji. Nadaljevali smo s serijo preiskovalnih zgodb o nepravilnostih v razvojnih centrih.
V aprilu smo z vašo pomočjo dosegli pomemben mejnik. Vaša podpora projektu je skupno presegla 100.000 evrov donacij bralk in bralcev.
Natančneje: od začetka delovanja medija Pod črto v letu 2014 do konca aprila ste nam bralci namenili skupno 102.000 evrov donacij. S tem ste pripomogli k nastajanju več kot 800 člankov, podkastov in infografik, ki smo jih od leta 2014 do danes objavili na Pod črto. Za vašo podporo se vam najlepše zahvaljujemo!
Članki, ki smo jih aprila objavili na Pod črto:
Članki o epidemiji novega koronavirusa
Aprila smo pri Pod črto analizirali nekatere vladne ukrepe za omejevanje epidemije novega koronavirusa.
Velika podjetja smo vprašali, kako ščitijo ranljive skupine med svojimi zaposlenimi pred okužbo s koronavirusom. Ugotovili smo, da je precej podjetij v (so)lasti države te delavce umaknilo na delovna mesta, kjer nimajo fizičnih stikov z drugimi, oziroma jih poslalo na čakanje. V zasebnih podjetjih pogosto nismo dobili odgovorov na naša vprašanja.
Več o tem v članku: Odgovori podjetij: kako delodajalci ščitijo ogrožene zaposlene pred okužbo s koronavirusom
Eno izmed delovnih mest, kjer je zelo težko upoštevati pravila za omejevanje okužb, so gradbišča. Pri Pod črto smo na ljubljanskih gradbiščih preverili, kako spoštujejo pravila. Rezultati niso bili vzpodbudni.
Več o tem v članku: Reportaža z ljubljanskih gradbišč: »Mask ne potrebujemo, korone ni!«
Opozorili smo tudi na smiselnost nekaterih represivnih ukrepov vlade v omejevanju epidemije – predvsem omejevanja gibanja posameznikov na občine stalnega prebivališča in predloga podelitve dodatnih pooblastil policiji.
Več o tem v članku: Koronavirus: vladna represija, ki nas mora skrbeti
Nova epizoda Pod črto podkasta
Na temo koronavirusa smo posneli tudi Pod črto podkast. Vabljeni k poslušanju!
Epizoda 22: Širjenje okužb s koronavirusom, podatki in ranljive skupine
Razvojni centri slovenskega gospodarstva
Aprila smo nadaljevali z objavo člankov v seriji Razvojni centri slovenskega gospodarstva. Že v marcu smo objavili prvi del v seriji, kjer pojasnjujemo, zakaj smo morali zaradi nepravilnosti pri razdeljevanju več kot 100 milijonov evrov evropskih sredstev v bruseljsko blagajno vrniti 14 milijonov evrov.
V drugem delu smo prejšnji mesec razkrili, zakaj je morala Slovenija zaradi goljufij pri porabi vrniti še dodatnih 30 milijonov evrov.
Več o tem v članku: Razvojni centri (2. del): goljufije namesto raziskav in razvoja
V tretjem delu smo razkrili, zakaj je vprašljiva učinkovitost večine izmed 161 milijonov evrov, ki jih je država namenila za vzpostavitev in delovanje razvojnih centrov.
Več o tem v članku: Razvojni centri (3. del): izigravanja in vprašljiv učinek 161 milijonov subvencij
Pripravili smo tudi krajši povzetek naših ugotovitev v preiskave financiranja razvojnih centrov: Razvojni centri slovenskega gospodarstva: povzetek preiskave
Vse ugotovljene nepravilnosti pri porabi denarja v razvojnih centrih smo pregledno predstavili tudi v infografiki: Infografika: izgubljeni milijoni v razvojnih centrih slovenskega gospodarstva
Zgornji članki dajejo širšo sliko nepravilnosti financiranja razvojnih centrov. Ob tem pa bomo pri Pod črto izpostavili tudi posamične primere nepravilne porabe sredstev. Aprila smo pisali o Razvojnem centru Energija in sumih goljufij pri porabi evropskega denarja.
Več o tem v članku: RC energija: 7 milijonov evrov javne subvencije za propadel šaleški projekt
Pojavljanja v medijih
Ustanovitelj Pod črto Anže Voh Boštic je v segmentu Politično v Dnevniku TV Slovenija govoril o vladnih ukrepih pri omejevanju epidemije novega koronavirusa. Vabljeni k ogledu!
Lenart J. Kučić je sodeloval v podkastu Vala 202 o teorijah zarote, tehnološkem nadzoru državljanov in družabnih omrežjih, ki se prvič v zgodovini odzivajo na lažne novice. Vabljeni k poslušanju!
Finančno poročilo za april 2020
Aprila so nas z donacijo podprla podjetja 3FS, Tosla in Refaktor
Donacije bralcev: 2481 EUR
Donacije podjetij in podjetnikov: 15800 EUR
Drugi prihodki: 1750 EUR (sredstva projektnega razpisa fundacije Civitates)
Stroški dela: 6252,29 EUR
Provizije, davek, administracija in ostalo: 805,83 EUR
Hvala vsem, ki z donacijo podpirate naše delo. Podpri Pod črto >>
Nastanek tega članka ste omogočili bralci z donacijami. Podpri Pod črto
Deli zgodbo 0 komentarjev
0 komentarjev