Jesen na Pod črto: zloraba prostitucije v klubu Marina, 3 leta Pod črto podkasta
V zadnjih dveh mesecih smo preiskali delovanje najbolj zloglasnega bordela pri nas. Policisti so opravili hišno preiskavo v še enem izmed razvojnih centrov. Smo pa tudi praznovali - in sicer 3 leta Pod črto podkasta.
Začnimo s spremembami na področjih, ki jih preiskujemo.
Policisti so konec oktobra opravili hišne preiskave v razvojnem centru Savinja Žalec zaradi suma goljufije z evropskimi sredstvi. Odgovorne v razvojnem centru sumijo, da so nezakonito pridobili 2,7 milijona evrov javnih sredstev. Sporne posle razvojnega centra Savinja smo v okviru projekta »Razvojni centri slovenskega gospodarstva« že v začetku julija razkrili pri Pod črto. Razkrili smo, kako so z domnevno navideznim odkupom programske opreme uspeli najprej pridobiti omenjenega 2,7 milijona evrov javnih sredstev. Nato pa so ta sredstva kanalizirali v podjetje, ki je solastnik razvojnega centra. RC Savinja je že šesti razvojni center s sumom goljufij.
Evropska komisija je v okviru ocenjevanja stanja vladavine prava v svojem poročilu o Sloveniji prišla do enakih ugotovitev kot Pod črto. Pri komisiji so opozorili, da preiskave korupcije in gospodarskih kaznivih dejanj trajajo predolgo in so pogosto neuspešne. Slovenija ima težave tudi na področju pluralnosti medijev. Pri Pod črto že vrsto let opozarjamo na neučinkovite policijske preiskave, počasno delovanje tožilstva in vprašljivo učinkovitost sojenja na področju gospodarskega kriminala. Prav tako smo v naši temi o medijskem lastništvu podrobno opisali težave s skritim lastništvom in političnim vplivom v slovenskih medijih.
Praznujemo tudi tri leta Pod črto podkasta. V tem času smo posneli 24 epizod in zabeležili več kot 25.000 prenosov teh epizod. Ob obletnici se vam zahvaljujemo za vsa poslušanja in vso vašo podporo!
Teme, ki smo jih septembra in oktobra objavili na Pod črto:
Zloraba prostitucije in trgovina z ljudmi v klubu Marina
Preiskali smo delovanje najbolj zloglasnega bordela v Sloveniji – kluba Marina pri Novi Gorici. Opisali smo, kako je deloval najbolj zloglasen bordel v državi, kdo so bili ljudje v ozadju Marine, kakšne napake so storili policisti v preiskavi primera in zakaj se s primerom Marina ukvarjajo politiki.
Več o tem v trodelni preiskavi:
Primer Marina: najbolj zloglasen bordel v Sloveniji (1. del)
Primer Marina: ženske delajo po dvanajst ur na dan, tudi z vročino (2. del)
Primer Marina: napake policije kot podlaga za politične obračune (3. del)
Za vse, ki nimate časa za branje celotne zgodbe, smo pripravili tudi povzetek preiskave.
Sporna revizija primerov nacionalnega preiskovalnega urada
Notranje ministrstvo je na zahtevo Aleša Hojsa uvedlo nadzor nad delom nacionalnega preiskovalnega urada. Težava je, ker je nadzor odredil minister brez kredibilnosti in se osredotočil le na primere, ki politično ustrezajo stranki SDS.
Več o tem si lahko preberite v komentarju: Hojsova revizija delovanja nacionalnega preiskovalnega urada
Pod črto podkast, epizoda 24: izgubljeni milijoni v razvojnih centrih
Lažne študije. Prebarvani stroji. Goljufije in druge nepravilnosti v razvojnih centrih, ki bi morali postati gonilo tehnološkega napredka v Sloveniji. Kaj je šlo narobe pri financiranju tega projekta, vrednega več kot sto milijonov evrov? In zakaj so se nekateri, ki so neustrezno porabili javna sredstva, izognili kazni?
Vse to boste izvedeli, če boste poslušali 24. epizodo Pod črto podkasta o razvojnih centrih slovenskega gospodarstva.
Pod črto v medijih
V začetku septembra je soustanovitelj Pod črto Anže Voh Boštic gostoval v oddaji Tarča na 1. programu TV Slovenija. Komentiral je pritiske vlade na slovensko policijo. Vabljeni k ogledu oddaje!
Direktorica Taja Topolovec je septembra za oddajo Studio ob 17ih na 1. programu Radia Slovenija komentirala sprejemanje nove medijske zakonodaje. Vabljeni k poslušanju!
Oddaja 24ur pa je oktobra poročala o zaslišanju Anžeta Voha Boštica kot priče pred preiskovalnim sodnikom v primeru razkritja policijskih ovadb proti ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću. Vabljeni k ogledu prispevka!
Finančno poročilo za september 2020
Donacije bralcev: 843 EUR
Donacije podjetij in podjetnikov: 300 EUR
Stroški dela: 3703,94
Provizije, davek, administracija in ostalo: 563,38 EUR
Finančno poročilo za oktober 2020
Donacije bralcev: 1954,22 EUR
Donacije podjetij in podjetnikov: 600 EUR
Razpisi: 15.000 EUR
Stroški dela: 5325,39 EUR
Provizije, davek, administracija in ostalo: 705,83 EUR
Nastanek tega članka ste omogočili bralci z donacijami. Podpri Pod črto
Deli zgodbo 0 komentarjev
0 komentarjev