Poletje na Pod črto: skriti lastniki Mladine in pogrebniki podjetij v Lamberghu
Več premikov na bolje, iskanje skritih lastnikov tednika Mladina, in nova zgodba o pogrebnikih podjetij. Za vas smo zbrali, kaj vse se je poleti dogajalo na Pod črto.
Julij in avgust nista bila nista bila nič kaj počitniška – vsaj kar zadeva spremembe na bolje. Poročamo lahko namreč o treh spremembah, ki so se zgodile na področjih, ki jih pokrivamo.
Prva je sodba ustavnega sodišča v primeru kandidature Zorana Jankovića za župana Ljubljane na zadnjih lokalnih volitvah. Kandidat za ljubljanskega mestnega svetnika na zadnjih volitvah Vili Kovačič je na upravno sodišče po volitvah vložil pritožbo na izid volitev. Kovačič je v pritožbi zatrjeval, da sta Janković in njegova lista zlorabila občinska glasila ljubljanske občine za promocijo svojih političnih interesov. Spomnimo, o zlorabi glasil občin za politične namene smo junija podrobno pisali tudi na Pod črto. Upravno sodišče je Kovačičevo pritožbo zavrnilo kot neutemeljeno. Ugotovilo je sicer nepravilnosti pri porabi proračunskega denarja. A te po mnenju sodišča niso bile take, da bi lahko bistveno vplivale na izid postopka. V začetku julija pa je ustavno sodišče upravnemu naložilo, da bo moralo upravno sodišče o Kovačičevi tožbi ponovno odločati.
Druga sprememba je povezana s pogrebniki podjetij, o katerih smo v zadnjih mesecih obširno pisali pri Pod črto. Gre za posameznike, ki »pokopljejo« prezadolžena podjetja tako, da jih prodajo neznanim lastnikom in uničijo poslovno dokumentacijo, ki bi lahko razkrila sporne posle podjetja. Rezultat dela teh pogrebnikov so opeharjeni upniki. Ena izmed glavnih pogrebnic podjetij je Barbara Podlogar, članica tako imenovane mreže Orion. Podlogar se je do danes uspela izogniti zaporni kazni. A kot kaže, ne več za dolgo. Julija jo je namreč višje sodišče pravnomočno obsodilo na več kot tri leta zapora zaradi pomoči pri zlorabi položaja in pranja denarja. Gre za državno podjetje Elektrooptika, katerega sta Podlogar in nekdanji direktor podjetja Gregor Jeza s pomočjo lažne izvršbe oškodovala za skoraj milijon evrov. Podlogar medtem še čaka na epiloge kazenskih postopkov, v katere je vpletena kot pogrebnica podjetij, ki smo jih letos preiskovali pri Pod črto.
Tretja sprememba je sprememba davčne zakonodaje na področju priznavanja normiranih stroškov pri trgovanju z delnicami, ki jo je julija predlagal finančni minister Andrej Bertoncelj. S predlogom želi Bertoncelj poskrbeti, da se trgovci z vrednostnimi papirji ne bodo več mogli izogniti plačilu davka na dobiček iz trgovanja. Gre za priljubljen trik trgovcev z vrednostnimi papirji, o katerem je urednik Pod črto Anže Voh Boštic poročal že leta 2012, in s katerim se lahko trgovci popolnoma izognejo plačilu davka na dobiček iz trgovanja z delnicami in ostalimi vrednostnimi papirji. Trgovci izkoristijo določbo v zakonodaji, ki omogoča obračun normiranih stroškov na vsak nakup in prodajo vrednostih papirjev. Trgovci si lahko tako z nakupi in prodajami vrednostnih papirjev, katerih edini namen je ustvariti normirane stroške, zmanjšajo davek na nič. Kako poteka celotna shema izognitve plačilu davka, si lahko preberete v članku Bogati se lahko izognejo plačilu davka na kapital.
Teme, o katerih smo jih julija in avgusta pisali pri Pod črto:
Iskanje skritih lastnikov Mladine
V okviru teme Skriti interesi medijskih lastnikov smo pod drobnogled vzeli lastništvo političnega tednika Mladina. Med drugim smo ugotovili, da je skrivanje dejanskih lastnikov Mladine stalnica v zgodovini te revije. To pa ruši kredibilnost njenega poročanja.
Več o tem v članku Tednik Mladina: primer medijske tranzicije na Slovenskem
Lahko si preberete tudi povzetek naših ugotovitev: Povzetek preiskave: Mladina kot primer ranljivosti medijev v Sloveniji.
Pripravili pa smo tudi infografiko, ki prikazuje zgodovino lastniških sprememb v Mladini.
Pogrebniki podjetij v hotelskem kompleksu Lambergh
V okviru teme Pogrebniki podjetij smo pripravili novo preiskavo – tokrat o hotelskem kompleksu Lambergh pri Begunjah na Gorenjskem. Že od pričetka gradnje kompleksa ta projekt spremljajo težave. Prvotni investitor se je moral na sodišču braniti očitkov oškodovanja upnikov. Nato je kompleks pristal v rokah pogrebnikov podjetij. Nazadnje ga je slaba banka prodala za nenavadno nizko ceno.
Več o tem si preberite v članku Pogrebniki podjetij: izgubljeni milijoni v hotelu Lambergh
Pod črto priporoča
Poleti smo za vas pripravili izbor zgodb iz tujih medijev, ki jih je vredno prebrati, in izbor tujih podkastov, ki jih je vredno poslušati:
Pod črto priporoča v poletno branje: zgodbe iz tujih medijev
Pod črto priporoča v poletno poslušanje: izbor tujih podkastov
Vabljeni k branju oziroma poslušanju!
Pod črto v medijih
Ministrstvo za kulturo je poleti pripravilo predlog novega zakona o medijih. Predlog zakona predvideva več podpore za preiskovalno novinarstvo in neodvisne medije. Zato so nas novinarski kolegi na RTV Slovenija prosili za komentar zakona:
- Oglejte si prispevek v Odmevih s komentarjem Pod črto
- Poslušajte intervju s Pod črto na Valu 202 v oddaji Vroči mikrofon
Finančno poročilo
Julij:
Donacije bralcev: 1067 EUR
Donacije podjetij in podjetnikov: 400 EUR
Prihodki iz prodaje vsebin: 250 EUR
Stroški dela: 19.480 EUR
Provizije, davek, administracija in ostalo: 1797,27 EUR
Avgust:
Donacije bralcev: 696 EUR
Donacije podjetij in podjetnikov: 200 EUR
Stroški dela: 3557,66 EUR
Provizije, davek, administracija in ostalo: 1034,91 EUR
Nastanek tega članka ste omogočili bralci z donacijami. Podpri Pod črto
Deli zgodbo 0 komentarjev
0 komentarjev