Mednarodne preiskave: zapori med pandemijo, oploditev z biomedicinsko pomočjo, problemi s plastiko in azilna politika

V letih 2021 in 2022 smo pri Pod črto sodelovali v več podatkovnih preiskavah v partnerstvu z Evropsko mrežo za podatkovno novinarstvo (EDJNet).

Ne želite zamuditi novih vsebin na Pod črto? Naročite se na naše tedenske e-novice, ki jih pripravljamo za vas že več kot deset let. Tako boste vsak teden prejeli v branje, ogled in poslušanje kvalitetne in zanimive vsebine. Naročite se lahko zelo enostavno tukaj >>

V letih 2021 in 2022 smo s Pod črto v okviru našega partnerstva v Evropski mreži za podatkovno novinarstvo (EDJnet) sodelovali v več mednarodnih podatkovnih preiskavah, za katere smo zbrali in analizirali podatke za Slovenijo.

V tokratni objavi predstavljamo preiskavo stanja v zaporih med epidemijo, preiskavo dostopnosti postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, preiskavo strateških rezerv cepiva proti opičjim kozam, preiskavo azilnega sistema ter preiskavo problemov s plastiko.

Ne želite zamuditi novih vsebin? Naročite se na naše tedenske e-novice:

Na podlagi sodelovanja v mednarodni preiskavi o plastični embalaži, kjer smo se osredotočili na proizvajalce pijače in hrane ter njihove zaveze o uporabi plastike, smo pri Pod črto izvedli tudi lastno preiskavo, v kateri smo izpostavili probleme s plastično embalažo, ko ta postane odpadek.

Okužbe s covid-19 v evropskih zaporih

Ilustracija: Una Rebić

Leta 2021 smo sodelovali pri zbiranju in preverjanju podatkov o okužbah s covidom-19 v evropskih zaporih. Pri Pod črto smo zbrali podatke za Slovenijo.

Preiskava, pri kateri je pod vodstvom Deutsche Welle skupno sodelovalo 12 medijev iz mreže EDJNet, je pokazala, da so države z namenom zajezitve okužb v zaporih sprejemale drastične ukrepe. Na Irskem so bili na primer zaporniki, starejši od 70 let in s kroničnimi boleznimi, avtomatsko nameščeni v samice.

Ti ukrepi so povzročili, da so bili zaporniki še bolj izolirani, odrezani od obiskov ter dela in izobraževanja.

Ugotovili smo, da so bili nekateri od najbolj drastičnih in dolgotrajnih ukrepov vpeljani v državah z največjo prenatrpanostjo zaporov, zaradi česar je bilo pravila o vzdrževanju razdalje nemogoče izvajati. Vseeno večina držav zapornikov ni vključila v prioritetni plan cepljenja.

Sama preiskava pa je razkrila tudi problem s podatki, ki se zbirajo v zaporih.

Vse prispevke, ki so nastali v okviru preiskave, najdete na povezavi:

Dostopnost postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo

Ilustracija: Una Rebić

Leta 2021 smo sodelovali pri evropski preiskavi o dostopnosti postopkov za oploditev z biomedicinsko pomočjo (OBMP).

Preiskovalno skupino, ki jo je skupno sestavljalo 9 organizacij, je vodil španski medij Civio, s Pod črto pa smo sodelovali pri zbiranju in analizi podatkov za Slovenijo.

Preiskava je pokazala, da med evropskimi državami obstajajo velike razlike pri dostopnosti postopkov OBMP, enotnih evropskih smernic glede dostopnosti pa ni na vidiku, saj Evropska unija pri urejanju tega področja nima skoraj nobenih pristojnosti.

Pri dostopu do OBMP obstajajo velike razlike med heteroseksualnimi pari ter LGBTIQ+, trans- in interseksualnimi osebami ter pari in posamezniki.

Ena pomembnih ovir pri dostopnosti postopkov OBMP je pomanjkanje javnega financiranja, saj nekatere države, kot sta Irska in Švica, teh postopkov ne krijejo, druge pa jih krijejo le delno.

Pri postopkih OBMP, ki so kriti iz javnih sredstev, pa je v veliko državah težava z dolgimi čakalnimi vrstami. Na Madžarskem, na primer, je bila v času naše preiskave čakalna doba za takšen postopek med 5 do 10 let.

Zaradi ovir z dostopnostjo se približno 5 odstotkov postopkov OBMP izvede v tujini. Med bolj popularnimi državami so Španija, Češka, Danska in Belgija. Leta 2019 so na primer španske klinike izvedle 18.457 postopkov za osebe iz tujine, medtem ko so na Danskem izvedli 22 odstotkov postopkov za mednarodne paciente.

Več na povezavi: 

Strateške rezerve cepiva proti opičjim kozam

V 2022 smo sodelovali pri članku o strateških rezervah cepiva proti opičjim kozam v različnih evropskih državah.

Tudi to preiskavo je vodil španski Civio, s Pod črto pa smo sodelovali pri zbiranju in analizi podatkov za Slovenijo.

Ta je pokazala, da sta le dve državi članici Evropske unije imeli na zalogi strateške rezerve najbolj učinkovitega in varnega cepiva proti opičjim kozam.

Več v članku: 

Problemi s plastiko

Ilustracija: Una Rebić

Pri Pod črto smo se spomladi leta 2022 pričeli ukvarjati s plastiko in problemi, ki so povezani z njeno uporabo.

Takrat smo v konzorciju skupno šestih medijev pod vodstvom Deutsche Welle v okviru mreže EDJNet zbrali podatke o zavezah podjetij glede uporabe plastične embalaže.

V projektu smo pod drobnogled vzeli zaveze o uporabi plastične embalaže pri podjetjih na področju prehranske industrije in pijač, ki imajo svoje sedeže v Evropi. V dveh desetletjih si je 24 različnih podjetij na tem področju zadalo 98 zavez.

Med njimi je bilo le 19 zavez, s katerimi so se podjetja zavezala k zmanjšanju porabe plastike ali povečanju deleža uporabe reciklirane plastike. Več kot polovica zavez je bila dana v zadnjih nekaj letih, s predvideno realizacijo šele do konca leta 2025.

Naše delo na področju problematike uporabe plastične embalaže smo pri Pod črto nadaljevali s samostojno preiskavo o problemih ravnanja z odpadno plastiko v Sloveniji – pri tem smo razkrili več sistemskih problemov.

Foto: Metod Blejec

V prvem članku v seriji ugotavljamo, zakaj se v Sloveniji zadnja leta nabirajo kupi neprevzete plastične embalaže, koliko so nas davkoplačevalce stali interventni odvozi te embalaže in kaj se je z odvzeto embalažo zgodilo. Prav tako pa smo analizirali, kaj je narobe s sistemsko ureditvijo ravnanja z odpadno embalažo, da je do tega sploh prišlo.

Komunalna embalaža, ki čaka na prevzem. Fotografija: Neja Berger (Fotografija posneta 19. 1. 2023)

Vendar neprevzemanje odpadne embalaže ni edini sistemski problem.

Sistem ravnanja z odpadno embalažo v Sloveniji je netransparenten in ni vzpostavljen tako, da bi proizvajalce spodbujal k bolj trajnostnim proizvodom. O tem smo pisali v drugem članku.

Med zbiranjem podatkov smo preverili tudi lasten »plastični odtis« – članice in člani ekipe Pod črto, skupno pet gospodinjstev z desetimi človeškimi in sedmimi živalskimi člani, smo novembra 2022 tako štirinajst dni zbirali vso svojo plastično embalažo (zbrano plastiko smo potem seveda pobrali in odpeljali na odpad).

Posneli smo tudi dve epizodi podkasta: v prvi ste se nam lahko pridružili na terenu pri preverjanju lastnega plastičnega odtisa, v drugi pa smo se odpravili še na odlagališče odpadkov in preverili, zakaj imamo v Sloveniji sistemske težave s kupi neprevzete plastične embalaže.

Vse objave v temi Problemi s plastiko:

Begunci iz Ukrajine in evropski azilni sistem

Vir fotografije: Halfpoint/Shutterstock

V letu 2022 smo sodelovali tudi pri zbiranju in preverjanju podatkov za skupni članek o pripravljenosti evropskih azilnih sistemov na sprejem beguncev iz Ukrajine, ki so v Evropsko unijo začeli prihajati po začetku vojne v Ukrajini februarja 2022.

Članek, ki je nastal v koordinaciji španskega medija Civio, je pokazal, da ukrajinski begunci v Evropsko unijo vstopajo v okviru ultra hitrega sistema posebne zaščite.

Vendar pa so imeli sprejemni centri po Evropi na stotisoče prošenj za azil že od prej in so mnoge zavračali, azilni sistemi držav članic EU pa pri obdelavi prošenj v povprečju zamujajo več kot 15 mesecev.

Več o tem v članku: 

Naše delo že 10 let omogočajo vaše donacije. Podprite Pod črto ob 10. rojstnem dnevu z donacijo po izbiri:

Izberi način plačila
Osebne informacije

Terms

Znesek donacije: 10€ One Time

* V skladu z našim Kodeksom delovanja podatkov donatorjev, ki so fizične osebe, ne objavljamo javno. Izjema so donatorji fizične osebe, ki so v posameznem letu donirali več kot 30.000 (trideset tisoč) evrov. Imena teh fizičnih oseb medij javno objavi.

Nastanek tega članka ste omogočili bralci z donacijami. Podpri Pod črto

Več o: #10 let Pod črto #EDJNet #mednarodne preiskave

Deli zgodbo 0 komentarjev



Več iz teme: 10 let Pod črto

Skupaj z vami praznujemo 10. rojstni dan Pod črto.

4 prispevki

Mednarodne preiskave: Prekarizacija Evrope, segrevanje mest, vlaki in Instagram algoritmi

Naše prvo mednarodno sodelovanje sega v leto 2017, skozi leta pa se jih je nabralo toliko, da jih bomo predstavili …

Tema: 10 let Pod črto
Iz arhiva,
Fotografije in ilustracije s poplavami in vročinskimi valovi.

Pod črto preiskave: Segrevanje mest in ekstremni vremenski pojavi

Ob 10. obletnici otvarjamo novo rubriko, v kateri bomo objavili pregled najpomembnejših tem, ki smo jih preiskali z vašo pomočjo.

Tema: 10 let Pod črto
Iz arhiva,

0 komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Zadnje objavljeno