Mednarodne preiskave: Prekarizacija Evrope, segrevanje mest, vlaki in Instagram algoritmi

Naše prvo mednarodno sodelovanje sega v leto 2017, skozi leta pa se jih je nabralo toliko, da jih bomo predstavili v več delih.

Ne želite zamuditi novih vsebin na Pod črto? Naročite se na naše tedenske e-novice, ki jih pripravljamo za vas že več kot deset let. Tako boste vsak teden prejeli v branje, ogled in poslušanje kvalitetne in zanimive vsebine. Naročite se lahko zelo enostavno tukaj >>

Pri Pod črto z vašo podporo že deset let objavljamo preiskave, kar nekaj med njimi jih je nastalo tudi v mednarodnih sodelovanjih. Ker se je v desetih letih teh projektov nabralo kar nekaj, jih bomo predstavili v več različnih objavah.

Začenjamo v letu 2017, v času našega prvega mednarodnega sodelovanja. Takrat smo v sodelovanju z Invesigate Europe preiskovali prekarizacijo Evrope. Pri Pod črto smo nato preiskavo prekarizacije nadaljevali tudi z dodatnimi samostojnimi preiskavami, osredotočili smo se na primer na problematiko samozaposlenih v kulturi.

Prekarizacija Evrope v sodelovanju z Investigate Europe

Ilustracija: Ajda Erznožnik

Naša prva mednarodna preiskava je nastala leta 2017, ko smo na Pod črto v sodelovanju z Investigate Europe objavili serijo člankov o prekarizaciji v Evropski uniji.

V sodelovanju z mednarodnim konzorcijem novinarjev smo v okviru preiskav evropskega trga dela ugotovili, da so bili temeljni argumenti zagovornikov fleksibilizacije napačni, zmotni in zavajajoči.

Ne želite zamuditi novih vsebin? Naročite se na naše tedenske e-novice:

V seriji lastnih člankov smo prikazali razsežnost prekarizacije kot evropskega problema. Razčlenili smo negativne posledice prekarizacije in pogledali, kakšne so alternative. Razložili pa smo tudi, kako so evropske politike vplivale na prekarizacijo slovenskega trga dela.

Vsi članki v seriji:

Že osmo leto pa sodelujemo pri delovanju in preiskavah Evropske mreže za podatkovno novinarstvo (EDJNet), v okviru katere je nastalo do sedaj največ naših mednarodnih preiskav.

Mreža od leta 2017 združuje evropske neodvisne medije in uredništva, ki se ukvarjajo s podatkovnim novinarstvom. Pri njenem delovanju sodelujemo že od začetka, od marca 2021 pa smo tudi njeni projektni partnerji.

Trenutno ima celotna mreža 33 članic iz 22 evropskih držav.

Vir infografike: EDJNet

V tem prispevku navajamo prve štiri mednarodne preiskave.

Segrevanje mest

V evropskih mestih je vse bolj vroče.

To smo pri Pod črto ugotovili leta 2018 v konzorciju skupno osmih medijev iz mreže EDJNet pod vodstvom Journalism++  v okviru preiskave o segrevanju mest.
Analizirali smo podatke Evropskega centra za srednjeročne vremenske napovedi in sestavili podatkovno bazo gibanja temperatur v evropskih mestih med letoma 1900 in 2017.

Pisali smo o posledicah segrevanja evropskih mest, ki povzroča včasih nasprotujoče si vremenske pojave oziroma ekstremne vremenske dogodke (med katere sodijo tudi lanske katastrofalne poplave v Sloveniji).

Pregled te teme smo za vas pripravili že v preglednem članku, objavljenem prejšnji teden.

Železniško omrežje v Evropi

Foto: Slovenske železnice

Leta 2019 smo v konzorciju skupno šestih medijev iz mreže EDJNet prav tako pod vodstvom Journalism++ analizirali učinkovitost evropskega železniškega omrežja.

V lastnem članku, ki smo ga pripravili o tej temi, smo ugotovili, da so v Sloveniji cene vozovnic relativno ugodne, tudi dostopnost železniških postaj je bila relativno dobra. Zelo slabo pa smo se odrezali pri hitrosti potovanja z vlakom.

Spodaj sta povezavi do krovne preiskave EDJNet in našega članka:

Spodbujanje golote na Instagramu

Ilustracija: Una Rebić

V sodelovanju z EDJNetom in skupino novinarjev AlgorithmWatch smo leta 2020 objavili članek o Instagramovem algoritmu, ki glede na ugotovitve raziskovalcev uporabnike družbenega omrežja sili k objavljanju fotografij v kopalkah ali spodnjem perilu.

Takšne fotografije imajo namreč veliko boljše možnosti, da se bodo pogosteje znašle na časovnici njihovih sledilcev.

Več o tem preberite v članku:

 

Naše delo že 10 let omogočajo vaše donacije. Podprite Pod črto ob 10. rojstnem dnevu z donacijo po izbiri:

Izberi način plačila
Osebne informacije

Terms

Znesek donacije: 10€ One Time

* V skladu z našim Kodeksom delovanja podatkov donatorjev, ki so fizične osebe, ne objavljamo javno. Izjema so donatorji fizične osebe, ki so v posameznem letu donirali več kot 30.000 (trideset tisoč) evrov. Imena teh fizičnih oseb medij javno objavi.

Nastanek tega članka ste omogočili bralci z donacijami. Podpri Pod črto

Več o: #10 let Pod črto #Evropska mreža za podatkovno novinarstvo #mednarodne preiskave

Deli zgodbo 0 komentarjev



Več iz teme: 10 let Pod črto

Skupaj z vami praznujemo 10. rojstni dan Pod črto.

4 prispevki

Mednarodne preiskave: zapori med pandemijo, oploditev z biomedicinsko pomočjo, problemi s plastiko in azilna politika

V letih 2021 in 2022 smo pri Pod črto sodelovali v več podatkovnih preiskavah v partnerstvu z Evropsko mrežo za …

Tema: 10 let Pod črto
Iz arhiva,
Fotografije in ilustracije s poplavami in vročinskimi valovi.

Pod črto preiskave: Segrevanje mest in ekstremni vremenski pojavi

Ob 10. obletnici otvarjamo novo rubriko, v kateri bomo objavili pregled najpomembnejših tem, ki smo jih preiskali z vašo pomočjo.

Tema: 10 let Pod črto
Iz arhiva,

0 komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Zadnje objavljeno