Pod črto preiskave: Segrevanje mest in ekstremni vremenski pojavi

Ob 10. obletnici otvarjamo novo rubriko, v kateri bomo objavili pregled najpomembnejših tem, ki smo jih preiskali z vašo pomočjo.

Fotografije in ilustracije s poplavami in vročinskimi valovi.
Ilustracije in fotografije: Metod Blejec

Ne želite zamuditi novih vsebin na Pod črto? Naročite se na naše tedenske e-novice, ki jih pripravljamo za vas že več kot deset let. Tako boste vsak teden prejeli v branje, ogled in poslušanje kvalitetne in zanimive vsebine. Naročite se lahko zelo enostavno tukaj >>

Pri Pod črto to jesen praznujemo 10. obletnico. Z vašo pomočjo smo v prvem desetletju objavili več sto člankov in podkastov.

Kot napovedano, ob tej priložnosti zaganjamo novo rubriko Iz arhiva, v kateri bomo objavili najpomembnejše teme, ki smo jih preiskali z vašo podporo.

Pri Pod črto že več let sistematično analiziramo okoljske probleme v Sloveniji, v sodelovanju s partnerskimi organizacijami Evropske mreže za podatkovno novinarstvo (EDJNet) pa smo vključeni tudi v mednarodne preiskave globalnih podnebnih sprememb.

Ker se glede na temperature trenutno še vedno nahajamo na vrhuncu poletja, pričenjamo s temo o segrevanju mest, ki ga vsi živeči v urbanem okolju trenutno že tedne čutimo tudi v vsakdanjem življenju – posebno če živite sredi toplotnega otoka.

Mednarodna preiskava: Evropa, za eno stopinjo več

Ilustracija: Metod Blejec

V okviru preiskovalne serije o segrevanju mest iz leta 2018 smo želeli izvedeti, kako so se v evropskih mestih od leta 1900 do danes gibale povprečne letne temperature.

Od Evropskega centra za srednjeročne vremenske napovedi smo pridobili več kot 100 milijonov podatkovnih točk (meritev, ki so jih zbrale zemeljske meteorološke merilne postaje, baloni, boje in sateliti). Te podatke smo obdelali in izdelali analize za 558 evropskih mest, med njimi za Ljubljano in Maribor.

Ugotovili smo, da so se povprečne temperature od leta 1900 povišale, ta dvig pa ni bil enakomeren. Mesta so se začela opazneje segrevati v zadnjih 100 letih, pri čemer so se temperature znatno povišale v zadnjih 20 letih.

V Ljubljani se je povprečna temperatura od leta 2000 v primerjavi z 20. stoletjem po ugotovitvah iz naše preiskave povišala za 1,2 stopinje. V Mariboru je bilo naraščanje povprečna temperature nekoliko nižje, saj se je mesto v povprečju segrelo za 0,8 stopinje. Število vročih dni se je v obeh mestih povišalo, nižje je število mrzlih dni.

Ne želite zamuditi novih vsebin? Naročite se na naše tedenske e-novice:

Tudi podatki slovenske okoljske agencije ARSO kažejo, da se je povprečna temperatura v Sloveniji v zadnjih 50 letih povišala za dve stopinji. Ob tem se je povišalo tudi število vročih dni in trajanje vročinskih valov.

Ljubljana (68. mesto) se je po podatkih iz naše preiskave v 21. stoletju segrevala precej hitreje v primerjavi z okoliškimi mesti, saj je med drugim »prehitela« Zagreb na 164. mestu, Trst na 226. mestu, Celovec na 362. mestu, Gradec na 364. in Maribor na 418. mestu.

Statičen prikaz segrevanja Evrope. Rdeče puščice kažejo večje segrevanje, zelene pa manjše. Avtor: EDJNet

Iz analize podatkov smo lahko zaključili: evropska mesta se vse bolj segrevajo.

Posledice tega pa niso samo visoke temperature, vročinski valovi, nastanek toplotnih otokov v mestih in suše. Segrevanje povzroča tudi zmanjšanje snežnih padavin, povečanje dežnih padavin in posledično težave s poplavami.

Sistemski ukrepi na tem področju so pri nas pomanjkljivi, mesta in občine pa izvajajo priložnostne, nezadostne ali celo škodljive okoljske ukrepe. Predstavili smo jih v člankih o vročinskih valovih in poplavah.

Ilustracija: Metod Blejec

Če imate na voljo za branje omejeno količino časa, vam priporočamo triminutni povzetek naše teme:

Članki:

Podkast:

Ekstremni vremenski pojavi: Poplave v Sloveniji avgusta 2023

Video posnetek rumenega bagra, ki ob robu reke čisti med poplavami nanesli prod.
Video: Metod Blejec

Ob lanskih avgustovskih poplavah smo se v uredništvu Pod črto hitro odzvali in pričeli ažurno dnevno zbirati in preverjati potrebe na terenu – kje potrebujejo prostovoljce, kakšne so dejanske potrebe na terenu, česa trenutno ne prinašati na teren ipd. Našo objave je spremljalo več tisoč uporabnikov.

Štiri mesece po poplavah smo se nato z ekipo odpravili na teren, da bi preverili, kako poteka obnova.

Naneseni prod in vozila, ki so jih nanesle avgustovske poplave. Radmirje, 15. 12. 2023. Foto: Metod Blejec.

Članki:

Podkast:

Hitri odziv:

Fotografija balonov, sladkarij in svečka na rojstnodnevni zabavi.

Naše delo že 10 let omogočajo vaše donacije. Podprite Pod črto ob 10. rojstnem dnevu z donacijo po izbiri:

Izberi način plačila
Osebne informacije

Terms

Znesek donacije: 10€ One Time

* V skladu z našim Kodeksom delovanja podatkov donatorjev, ki so fizične osebe, ne objavljamo javno. Izjema so donatorji fizične osebe, ki so v posameznem letu donirali več kot 30.000 (trideset tisoč) evrov. Imena teh fizičnih oseb medij javno objavi.

Nastanek tega članka ste omogočili bralci z donacijami. Podpri Pod črto

Več o: #10 let Pod črto #Evropska mreža za podatkovno novinarstvo #podnebne spremembe #poplave #poplave v sloveniji #segrevanje mest

Deli zgodbo 0 komentarjev



Več iz teme: 10 let Pod črto

Skupaj z vami praznujemo 10. rojstni dan Pod črto.

5 prispevkov

Mednarodne preiskave: trg dela, pomanjkanje zdravil, onesnaženost zraka, femicid in volilna neudeležba (3/3)

V letih 2023 in 2024 smo pri Pod črto nadaljevali s sodelovanjem v podatkovnih preiskavah v partnerstvu z Evropsko mrežo …

Tema: 10 let Pod črto
Iz arhiva,

Mednarodne preiskave: zapori med pandemijo, oploditev z biomedicinsko pomočjo, problemi s plastiko in azilna politika (2/3)

V letih 2021 in 2022 smo pri Pod črto sodelovali v več podatkovnih preiskavah v partnerstvu z Evropsko mrežo za …

Tema: 10 let Pod črto
Iz arhiva,

0 komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Zadnje objavljeno