Epizoda 6: Kako so v jamstveni shemi izginili davkoplačevalski milijoni
V šesti epizodi Pod črto podkasta ugotavljamo, kako in zakaj je v jamstveni shemi izpuhtelo 62 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja.
Leta 2009 je tudi Slovenijo dosegla svetovna finančna kriza. Takratna vlada je za omilitev posledic krize načrtovala vrsto ukrepov. Eden izmed njih je bila tako imenovana jamstvena shema.
S to shemo je država podjetjem skušala izboljšati dostop do bančnih posojil, ki so zaradi krize pričela usihati. Bistvo poroštev je, da z njimi država s proračunskim denarjem jamči banki za vračilo dela posojila, če posojila podjetje ne bi moglo odplačati.
V okviru sheme je država v letih 2009 in 2010 podjetjem dala za 310 milijonov evrov poroštev. Nato pa so v prihodnjih letih banke unovčile za kar 75 milijonov evrov teh poroštev. Ta denar jim je izplačal državni proračun. Država je nato od podjetij poskušala izterjati denar, ki ga je bankam plačala ob unovčenju poroštev. Do danes je uspela izterjati le slabih 13 milijonov evrov. Preostanek – torej dobrih 62 milijonov evrov – smo tako iz državnega proračuna pokrili davkoplačevalci.
V šesti epizodi Pod črto podkasta smo z vami Anže Voh Boštic, Lenart J. Kučić in Taja Topolovec. Govorimo tem, kako smo prišli do teme, kaj smo v večmesečni preiskavi odkrili in zakaj jamstvena shema ni delovala kot uspešen protikrizni ukrep. Ugotavljamo tudi, kaj bi bilo treba na področju izterjav visokih vsot, ki jih podjetja dolgujejo državi, narediti v prihodnje.
Prisluhnite epizodi:
Podcast: Play in new window | Download
Naročite se: Apple Podcasts | Spotify | RSS
Če predvajalnik na vaši napravi ne deluje, poslušajte epizodo na tej povezavi.
Članki, objavljeni na Pod črto, ki jih omenjamo v podkastu:
– Nova tema: kako je jamstvena shema pogoltnila davkoplačevalske milijone
– Jamstvena shema: kako je država izgubila 62 milijonov evrov
– Seznam podjetij s spornimi posli, ki so dobila državna poroštva
– Jamstvena shema: kako so se podjetja izognila plačilu dolga do države
– FURS še zmeraj preveč popustljiv do dolgotrajnih davčnih dolžnikov
Preiskovalno delo in vsebine na Pod črto, tudi pripravo tega podkasta, omogočate bralci z donacijami. Podprite naše delo v 2018 z donacijo po svojih zmožnostih.
Nastanek tega članka ste omogočili bralci z donacijami. Podpri Pod črto
Deli zgodbo 0 komentarjev
0 komentarjev