Pod črto priporoča (1. del): poletni jagodni izbor

Iščete nove ideje za letošnje poletje? Za vas smo za poletno branje, poslušanje in oglede pripravili izbor zanimivih priporočil.

Foto: Nina Hlebec

Bliža se vrhunec poletja in s tem priložnost, da se v senci poglobimo v branje in poslušanje vsebin, za katere med letom zmanjka časa. S tem namenom smo pri Pod črto pripravili poletni jagodni izbor vsebin, ki vam jih priporočamo.

Priporočila sicer za vas pripravljamo vsak teden.

Ob lastnih vsebinah s podporo bralcev in bralk jih ustvarjamo že deseto leto pri Pod črto namreč redno spremljamo tudi dogajanje, poročila in novinarska razkritja, ki so jih objavili drugi mediji in organizacije ter naši projektni partnerji. 

Vsak teden v našem vikend branju s Pod črto, na katerega se lahko naročite, pripravimo svež nabor priporočil za branje, poslušanje in ogled z vsega sveta.

Za vas smo v tem prispevku pripravili jagodni izbor domačih in tujih preiskovalnih ter podatkovnih zgodb, ki smo jih tekom letošnjega leta z naročnicami in naročniki naših e-novic delili ob vikendih. (Vmes se znajde tudi kak lahkotnejši predlog.) 

Če še niste popolnoma zapolnili svojega bralnega seznama za to poletje in si želite kakšne dodatne ideje – ne skrbite, v našem izboru je gotovo kaj zanimivega za vas.

Če želite tudi vi naše vikend branje z novimi vsebinami redno prejemati v svoj e-nabiralnik, vas lepo vabimo, da se nanj naročite tukaj.

V drugem delu poletnih priporočil, ki ga bomo na spletni strani objavili prihodnji teden, bomo z vami delili še seznam predlogov za branje, poslušanje in ogled, ki smo si jih v ekipi Pod črto prihranili za to poletje. 

Okolje in zdravstvo: zakaj naj bi bilo 536 najslabše leto do sedaj?

S tematikama okolja in zdravstva se na Pod črto ukvarjamo že več let. 

Temo o onesnaženosti zraka v Sloveniji, ki smo jo v slovenščini objavili novembra lani, smo februarja letos posodobili z novimi informacijami in v okviru EDJNet februarja članek objavili še v angleškem jeziku.

V epizodi Pod črto podkasta smo šli v Zgornjo Savinjsko dolino in preverili, kakšno je tam stanje štiri mesece po poplavah in kako poteka obnova.

Redno pa sledimo tudi zanimivim projektom v ostalih medijih.

Ostanimo najprej pri onesnaženosti zraka: preiskava, ki je nastala v sodelovanju organizacij The California Newsroom, MuckRock in Guardian, je razkrila pravno vrzel, zaradi katere lahko ameriške lokalne oblasti trdijo, da nekateri Američani dihajo bolj čist zrak, kot mislijo.

Ljubiteljicam in ljubiteljem podkasta v poslušanje priporočamo BBC-jevo podkast serijo Buried. V desetih epizodah se preiskovalna novinarja Dan Ashby and Lucy Taylor poglobita v eno najhujših okoljskih katastrof v Združenem kraljestvu. 

Preiskava ameriške ProPublice razkriva, kako je multinacionalka 3M javnosti prikrivala škodljive učinke kemikalij, ki jih je uporabljala v svojih izdelkih, svojo zaposleno, ki je te učinke odkrila in izpostavila nadrejenim, pa prepričala, da so njene ugotovitve napačne in kemikalije varne za ljudi.

Če vas zanima tematika podnebnih sprememb, bo za vas tudi tole priporočilo: na ljubljanski Fakulteti za matematiko in fiziko je bil v študijskem letu 2023/24 uveden nov predmet z naslovom Podnebne spremembe, ki ga lahko spremljate prek posnetih predavanj.

V branje priporočamo članek The Rising Cost of the Oil Industry’s Slow Death. Analiza razkriva, da odprte naftne in plinske vrtine v ZDA pospešujejo podnebne spremembe in ogrožajo javno zdravje, ob tem po pomenijo tudi velik strošek za davkoplačevalce.

Dodajamo pa tudi priporočila s področja zdravstva.

Susanne Reber že poznate, saj smo z njo sodelovali pri pripravi naše prve preiskovalne serije Lažne realnosti, bila pa je tudi naša mentorica na našem prvem Tednu preiskovalnega novinarstva.

Njen najnovejši projekt je podkast serija The Ultimate Choice, ki se ukvarja s tematiko prostovoljnega končanja življenja. Pri njem je sodelovala kot izvršna producentka.

Kolegi pri preiskovalnem mediju Oštro so prevedli in objavili prevod preiskave o pomanjkanju zdravil proti raku v Evropi. Ta je pokazala, da več držav članic EU, med njimi tudi Slovenija (ki je sicer relativno dobro oskrbljena) nima neposrednega dostopa do številnih zdravil za zdravljenje rakavih obolenj.

Zaradi vseh novic o okoljskih katastrofah se nam zdi, da živimo v slabih časih. Spopadanje s podnebno krizo je ustvarjalce podkasta Throughline v sodelovanju z Radiolabom pripeljalo do razmisleka o tem, katero je bilo najhujše leto, ki smo ga doživeli na Zemlji. V epizodi podkasta predstavijo svoje argumente, zakaj je bilo najslabše leto kadarkoli do sedaj – leto 536.

Povezave do naših priporočil:

Stanovanjska problematika: od resne do zabavne obravnave

Problematika dostopnosti stanovanj je še ena tema, s katero se na Pod črto ukvarjamo že dalj časa.

Leta 2018 smo se med prvimi v Sloveniji začeli poglobljeno ukvarjati s problematiko vpliva storitve Airbnb na najemniški trg nepremičnin pri nas. O tem smo med drugim govorili v eni izmed naših najbolj poslušanih epizod podkasta, ki smo jo posneli decembra 2018.

Temo dostopnosti stanovanj smo se lani odločili nadaljevati in razširiti dlje od problematike Airbnb, ki predstavlja le del problema.

Konec lanskega leta smo tako objavili članek o dostopnosti stanovanjskih novogradenj v Ljubljani.

V naši preiskavi ugotavljamo, zakaj gradnja novih stanovanj ne bo rešila pomanjkanja stanovanj v Ljubljani – saj novogradnje ne odgovarjajo nujno dejanskim potrebam po stanovanjih, prav tako pa večini niso dostopne.

Med novogradnjami v naši analizi je bilo tudi naselje Velika Hrušica. Kolegi pri preiskovalnem mediju Oštro so gradnjo tega naselja podrobneje preiskali in ugotovili, da jo financirajo posamezniki, povezani s propadom ene od ruskih bank.

O ugotovitvah glede dostopnosti stanovanj smo aprila letos dali izjavo za televizijsko rubriko Inšpektor. Oddaja Kdo si lahko privošči življenje v Ljubljani? je bila v sklopu informativne oddaje 24 ur predvajana 27. aprila (ogled je mogoč prek platforme Voyo).

Stanovanjsko problematiko v Sloveniji obravnava tudi aktualno poročilo OECD. Objavljeno je bilo julija letos, izpostavlja pa, da sta zanj značilni majhna in neustrezna ponudba stanovanj, ter (na strani 118) predlaga tudi ukrepe za izboljšanje stanovanjskega trga.

Za zaključek tega sklopa pa še ena lahkotnejša zadeva s stanovanjsko tematiko. V ogled vam predlagamo TV-serijo The Curse. V središču zgodbe je mlad zakonski par, ki se v Novi Mehiki trudi zgraditi bivanjsko skupnost ekološko ozaveščenih prebivalcev in prebivalk. A jima ne gre vse po načrtu.

Povezave do naših priporočil:

Supervolilno leto: volitve doma in po svetu

Letos kar v 40 državah po vsem svetu potekajo nacionalne volitve.

Pri Bloombergu so pripravili prispevek o volitvah po svetu 2024, podatkovni pregled 12 najpomembnejših volitev, ki bodo pomembno vplivale na svetovna geopolitična razmerja. 

Junija so potekale tudi evropske volitve. Pri Pod črto smo se že lani lotili nove teme o volilni neudeležbi. Objavili smo serijo podkastov o volilni neudeležbi ter članek, ki je bil v okviru našega sodelovanja v mednarodni mreži EDJNet preveden v angleščino

Pri Investigate Europe so pred letošnjimi evropskimi volitvami pripravili serijo prispevkov z naslovom EU under pressure. V članku so se posvetili naraščajočim cenam življenjskih potrebščin po Evropi in njihovemu vplivu na volitve in predvolilne kampanje.

Zanimivo analizo letošnjih evropskih volitev so pripravili tudi pri Metini listi. Dr. Jernej Tiran je analiziral geografski vidik volilne udeležbe ter vedenja slovenskih volivcev in volivk na evropskih volitvah in referendumih, ki so pri nas potekali 9. junija. 

Pri portugalskem mediju Divergente, ki je naš partner v mreži EDJNet, pa so v sklopu teme o volitvah obiskali portugalske regije z najnižjo volilno udeležbo in zbrali zanimive zgodbe krajev oziroma ljudi, ki iz takih ali drugačnih razlogov ne volijo. 

Povezave do naših priporočil:

Kriminal: femicid in nasilje nad ženskami

Pri Pod črto smo v letih 2020 in 2021 preiskali primer Marina in posledice, ki ga ta prinaša na pregon trgovine z ljudmi in zlorabe prostitucije v Sloveniji.

Gre za najverjetneje najbolj zloglasen bordel pri nas, v katerega so bili vpleteni vplivni gospodarstveniki, zaslužki pa so se povzpeli v milijone evrov. Na vrhuncu svojega delovanja v letu 2017 je imel klub Marina tudi po več kot pol milijona evrov prihodkov na mesec, obisk pa je redno presegal 6.000 moških strank mesečno.

Štiri obtožene v primeru Marina – Sergeja Racmana, Jožeta Kojca, Dejan Šurbka in Vesno Ternovec – so maja 2024 po poročanju medijev obsodili na večletne zaporne kazni zaradi zlorabe prostitucije v hudodelski združbi.

Sodba še ni pravnomočna, tožilstvo pa je že napovedalo pritožbo zaradi prenizko dosojenih kazni, kar pomeni, da bomo razplet primera spremljali še nekaj časa.

V okviru partnerstva v mednarodni mreži EDJNet smo pri Pod črto letos ponovno sodelovali pri mednarodni preiskavi o femicidu v Evropi.

V skupnem članku smo s partnerji iz vse Evrope preiskali in prikazali problematiko femicida in intimnopartnerskega nasilja nad ženskami v času pandemije, ko je nasilje naraslo.

Pri skupni preiskavi je sodeloval tudi srbski Center za preiskovalno novinarstvo (CINS). Za svoj članek, v katerem so analizirali vse sodbe v primeru femicida v Srbiji med letoma 2014 in 2022, so prejeli nagrado evropske komisarke za varstvo enakosti. 

Preiskava medija Arab Reporters for Investigative Journalism pa razkriva zgodbe desetine najstnic iz regije Darfur v Sudanu, ki so jih njihovi sorodniki ali bližnji umorili, mučili ali pretepli, ker so pri njih našli mobilne telefone. Preiskava pokaže tudi, kako so se storilci kazni uspeli izogniti kazni za te umore.

Povezave do naših priporočil:

Korupcija, vojna in druge teme

Preiskava Cyprus confidential, ki je potekala pod vodstvom Mednarodnega konzorcija preiskovalnih novinarjev (ICIJ), je razkrila vlogo Cipra pri omogočanju nezakonitih finančnih dejavnosti za režim ruskega predsednika Vladimirja Putina in druge avtokratske voditelje.

V epizodi podkasta Snap Judgement lahko prisluhnete dvema zgodbama: o tem, kako so pri čikaškem časopisu ustanovili bar, da so lahko v njem pri koruptivnih dejanjih zalotili gostinske inšpektorje, ter o tem,  kaj se zgodi, če nogometni trener na igrišče potegne jezikavega navijača.

Poljski duhovnik, ki je bil v Litvi obsojen zaradi posedovanja otroške pornografije, je bil za kazen premeščen v mest Olsztyn na Poljskem. Tam dela v katoliškem društvu, kjer ima redne stike z otroki, je razkrila preiskava poljskega medija Frontstory in litovske Redakcije.

Ena za ljubitelje misterijev. V podkast seriji The Sound: Mystery of Havana Syndrome se novinar Nicky Woolf poglobi v tako imenovani havanski sindrom, skrivnostno bolezen, ki se je leta 2016 prvič pojavila pri ameriških diplomatih na Kubi in po poročanju medijev od takrat prizadela še številne druge diplomate in osebje po svetu.

The Bureau of Investigative Journalism v sodelovanju z organizacijami Follow The Money, Le Monde in Paper Trail Media v preiskavi razkriva, kako ruski režim za razvoj tehnologije, ki se uporablja za zatiranje nasprotnikov Putinovega režima, najema pogodbene delavce na poziv z globalnega juga, ki pravzaprav sploh ne vedo, kakšno delo opravljajo oziroma za koga.

Podatkovna preiskava medija New Arab se poglobi v vprašanje, kam so po začetku vojne izginili zdravniki iz Sirije in s kakšnimi ovirami se soočajo pri iskanju novega življenja in dela.

Pri ameriški ProPublici so za preiskovalno serijo Friends of the Court letos prejeli Pulitzerjevo nagrado v kategoriji javnega servisa. Gre za serijo člankov, ki se ukvarjajo s spornimi praksami podkupovanja na ameriškem vrhovnem sodišču.

V kategoriji preiskovalnega novinarstva pa je Pulitzerjevo nagrado prejela novinarka New York Timesa Hannah Dreier za serijo člankov, ki razkrivajo delo otrok migrantov po Združenih državah Amerike ter neuspeh podjetij in odločevalcev pri tem, da bi te prakse zaustavili.

V osmih epizodah četrte sezone podkasta Serial, ki ga za New York Times pripravljajo ustvarjalci podkasta This American Life, lahko prisluhnete zgodbam ljudi, ki so doživeli ključne trenutke v zaporu Guantanamo Bay na Kubi.

V epizodi podkasta Reveal Lessons From a Mass Shooter’s Mother pa še zgodba matere, katere sin je leta 2014 v Kaliforniji ubil šest in poškodoval štirinajst ljudi v množičnem streljanju.

Povezave do naših priporočil:

10 let Pod črto in razvoj novinarstva

V sklopu praznovanja 10. obletnice Pod črto nas je novinarka Nataša Rižnar v začetku maja povabila v podkast Zorni kot na RTV Slovenija. Z našo odgovorno urednico in ustanoviteljico Tajo Topolovec sta se pogovarjali o desetletju razvoja Pod črto, preiskovalnem novinarstvu in Tednu preiskovalnega novinarstva, ki smo ga organizirali v aprilu. 

Naš nekdanji novinar in soustanovitelj Pod črto Anže Voh Boštic se je iz novinarskih podal v literarne vode. Konec lanskega leta je pri Cankarjevi založbi izšel njegov roman Vse ali nič, ki ga v branje predlagamo tudi vam. Njegov prvenec je dobro berljiv politični triler, ki se odlično poda poletnemu branju v senci.

Novinarsko delo ima mnogo izzivov, posebno pri poročanju s kriznih območij po svetu. V branje (ali poslušanje) vam predlagamo esej o novinarstvu na kriznih območjih Held Together

V epizodi podkasta Reveal pa lahko prisluhnete, s kakšnimi nevarnostmi se pri delu soočajo novinarji časopisa El Faro iz Salvadorja, ki so morali zaradi nadzora z vohunsko opremo Pegasus popolnoma spremeniti način dela in življenja, da so tako zaščitili sebe in svoje vire.

Vendar pa prav zaradi vseh teh izzivov novinarstvo postaja vse bolj pomembno. V podkastu Longform pa lahko prisluhnete pogovoru z nagrajeno ilustratorko in podatkovno novinarko Mono Chalabi, ki spregovori o tem, zakaj je poglobljeno novinarsko delo v današnjem času tako pomembno. 

Povezave do naših priporočil:

Jagodni izbor naših priporočil je za rubriko Pod črto priporoča zbrala in uredila Nina Hlebec. 

Nastanek tega članka ste omogočili bralci z donacijami. Podpri Pod črto

Več o: #Pod črto priporoča

Deli zgodbo 0 komentarjev



Več iz teme: Pod črto priporoča

Jagodni izbor  predlogov za branje, ogled in poslušanje, ki ga za vas pripravlja ekipa Pod črto.

2 prispevka

Pod črto priporoča (2. del): kaj smo si v ekipi Pod črto prihranili za poletje?

Tudi med poletjem v ekipi Pod črto ne moremo iz svoje kože - zato z vami delimo izbor priporočil za …

Tema: Pod črto priporoča
Sporočilo uredništva,

0 komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Zadnje objavljeno