Primer Marina: četverica obsojena na denarne in večletne zaporne kazni

Sergej Racman, Jože Kojc, Dejan Šurbek in Vesna Ternovec so bili maja 2024 obsojeni zaradi zlorabe prostitucije v hudodelski združbi. Sodba še ni pravnomočna, tožilstvo napovedalo pritožbo.

Zgodba kluba Marina, najbolj zloglasnega bordela v Sloveniji, se začne v letu 2012, ko so se trije podjetniki – Sergej Racman, Jože Kojc in Dejan Šurbek – pričeli pripravljati na ustanovitev kluba. Pod imenom »wellness klub« sta se skrivali prostitucija in trgovina z ljudmi.

Zloraba prostitucije je izjemno donosna. Od odprtja avgusta 2014 do zaprtja v začetku leta 2019 so po ugotovitvah policije lastniki kluba Marina z izkoriščanjem žensk zaslužili več kot 20 milijonov evrov. V klubu je delalo najmanj 413 žensk, večinoma iz Romunije. V tem času ga je obiskalo skoraj 150.000 moških.

Dobiček kluba je bil ogromen – po analizi policije je znašal kar 19 milijonov evrov. Ta denar so si med seboj razdelila podjetja v lasti ali pod nadzorom Sergeja Racmana, Jožeta Kojca, Dejana Šurbka in Vesne Ternovec, ki se je v delovanje kluba vključila kot operativna vodja.

Klub Marina se je nahajal v stavbi nekdanjega casinoja Jolly v kraju Ajševica. Od Nove Gorice je bil klub oddaljen le nekaj kilometrov.

Pri Pod črto smo v letih 2020 in 2021 preiskali primer Marina in posledice, ki ga ta prinaša na pregon trgovine z ljudmi in zlorabe prostitucije v Sloveniji. Gre za najverjetneje najbolj zloglasen bordel pri nas, v katerega so bili vpleteni vplivni gospodarstveniki, zaslužki pa so se povzpeli v milijone evrov. Na vrhuncu svojega delovanja v letu 2017 je imel klub Marina tudi po več kot pol milijona evrov prihodkov na mesec, obisk pa je redno presegal 6.000 moških strank mesečno.

Kot smo razkrili v tretjem članku v seriji člankov o primeru Marina, je postala policija na delovanje Marine pozorna že kmalu njenem odprtju. Na podlagi več prijav je osredotočeno preiskavo delovanja kluba začela leta 2017, januarja 2019 pa je v njem izvedla obsežno racijo.

Tožilstvo je poleti 2019 v primeru Marina različnih kaznivih dejanj skupno obtožilo kar osemnajst oseb.

Zapletlo pa se je z dokazi. Ob pričetku sojenja na koprskem okrožnem sodišču konec leta 2019 so zagovorniki obtoženih zahtevali izločitev nekaterih policijskih dokazov. Odločitev o izločitvi dokazov je nato  pravnomočno potrdilo tudi koprsko višje sodišče.

Sodba: četverica obsojena na večletne kazni, tožilstvo napovedalo pritožbo

Štiri obtožene v primeru Marina – Sergeja Racmana, Jožeta Kojca, Dejan Šurbka in Vesno Ternovec – so maja 2024 po poročanju medijev obsodili na večletne zaporne kazni zaradi zlorabe prostitucije v hudodelski združbi.

Sergeju Racmanu je sodišče prisodilo štiri leta in šest mesecev zapora in stransko kazen 30 tisoč evrov, Dejanu Šurbku štiri leta in šest mesecev zapora in kazen 21 tisoč evrov, Jožetu Kojcu štiri leta in štiri mesece zapora in 30 tisoč evrov kazni ter Vesni Ternovec dve leti in dva meseca zapora.

Senat okrožnega sodišča v Kopru je četverico obtoženo zlorabe prostitucije v novogoriškem klubu Marina spoznal za krive.

Sodba še ni pravnomočna, tožilstvo pa je že napovedalo pritožbo zaradi prenizko dosojenih kazni, kar pomeni, da bomo razplet primera spremljali še nekaj časa.

S sodišča so nam 17. julija 2024 sporočili, da sodba še ni pravnomočna, saj je sodba z obrazložitvijo šele v izdelavi. Dodali so, da so bile nekatere pritožbe zoper sodbo že napovedane.

Pri Pod črto smo se na specializirano državno tožilstvo obrnili z vprašanjem, kakšne kazni bodo predlagali v pritožbi. »Državno tožilstvo bo vztrajalo pri kaznih, ki jih je predlagalo v zaključni besedi, in pri predlogu za odvzem protipravne premoženjske koristi v višini 22,005.248 evrov,« so nam sporočili. 

V zaključni besedi je za Sergeja Racmana tožilstvo predlagalo kazen deset let in šest mesecev zapora, za Dejana Šurbka in Jožeta Kojca deset let zapora in za Vesno Trnovec pet let zapora.

Preberite vse članke o primeru Marina: 

O tem, kako je deloval najbolj zloglasen bordel v državi, kakšne napake so storili policisti v preiskavi primera in zakaj se je primerom ukvarjala tudi politika, smo leta 2020 pripravili povzetek preiskave:

 

Tem, povezanih s kriminalom, pri Pod črto ne bi mogli preiskovati in spremljati brez vaše podpore. Hvala!

Nastanek tega članka ste omogočili bralci z donacijami. Podpri Pod črto

Več o: #Klub Marina #kriminal

Deli zgodbo 0 komentarjev



Več iz teme: Kriminal

S pomočjo podatkov policije in reportaž s terena analiziramo kriminal v Sloveniji.

77 prispevkov

Vladavina prava: poročilo evropske komisije citira naše ugotovitve o medijih

Poročilo opozarja na neučinkovit kazenski pregon korupcije ter netransparentno lastništvo in financiranje medijev v Sloveniji.

Tema: Kriminal, Mediji
Članek,

Dolg Jureta Jankovića prek Hongkonga plačal hrvaški odvetnik Plišo

Podjetje Big Step iz Hongkonga je leta 2013 plačalo 1,2 milijona evrov dolga Jureta Jankovića. Končni lastnik podjetja je hrvaški …

Tema: Kriminal
Članek,

0 komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Zadnje objavljeno