Pod črto priporoča v branje: novinarske zgodbe iz tujih medijev
Tudi ta mesec smo poiskali nekaj zares zanimivih novinarskih zgodb iz tujih medijev in za vas pripravili kratek bralni in poslušalni izbor. Priporočamo.
Pri Pod črto približno enkrat na mesec za vas naberemo šopek zanimivih člankov, podkastov, preiskovalnih in podatkovnih zgodb iz tujih medijev. Tokratni izbor začenjamo pri nominirancih za “evropskega Pulitzerja”, kandidatih za najprestižnejše evropsko novinarsko priznanje European Press Prize. Seznam nominirancev v štirih kategorijah in nekatere njihove v angleščino prevedene članke si lahko preberete na uradni strani, mi pa vam iz vsake kategorije priporočamo po enega:
- Zakaj je treba Madžarsko razumeti skozi nogomet: Viktor Orbán’s reckless football obsession (The Guardian).
- V okviru projekta Are We Europe nastajajo multimedijske zgodbe, ki nas peljejo v skrite kotičke Evrope, recimo v moldavski boj za boljšo prihodnost in v majhno grško skupnost v Ukrajini.
- Zgodba mreže Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP ) o družbenem in premoženjskem vzponu Putinovih osebnih stražarjev, ki je letos med šestimi nominiranci za nagrado na področju preiskovalnega novinarstva.
- Slovaški novinar Ján Kuciak je preiskoval davčne goljufije uglednih poslovnežev in njihove povezave z vrhovi slovaške politike. Pred dobrim letom je bil skupaj s svojo zaročenko ustreljen v njunem domu. Beata Balogova je v članku Let’s continue talking about murder, not Fico’s media tyranny jasno povedala, zakaj je preiskovalno novinarstvo tako pomembno in zakaj ne smemo dopustiti, da umor izgine v pozabo.
Druge zgodbe, ki so v minulem mesecu vzbudile našo pozornost:
- Seveda ne moremo mimo najbolj razvpitega poročila v zadnjih letih: Mueller Report / Mueller probe / Mueller investigation in Russia investigation so najpogosteje uporabljeni delovni naslovi posebne preiskave morebitnega ruskega vmešavanja v zadnje ameriške predsedniške volitve. Kako so to vročo temo pokrili mediji? Matt Taibbi, nagrajeni ameriške novinar, meni da katastrofalno in da gre za zgodbo, ki je bolj kot katerakoli pred njo spodkopala kredibilnost evropskih in ameriških medijev.
- Še ena medijska. Pri The New York Times Magazine so objavili dolgo branje o nastanku medijskega imperija Fox in zgodbo njegovega lastnika, razvpitega Ruperta Murdocha: How Rupert Murdoch’s Empire of Influence Remade the World.
- Japonsko zastavo sicer sestavljata rdeča in bela, a v aprilu se celotna država obarva v rožnato-belo kombinacijo. Takrat namreč pričnejo cveteti češnje. Kot ugotavljajo na univerzi Kansai, se bo letos kar triinšestdeset milijonov ljudi z Japonske in celega sveta odpravilo na pot, da bi si ogledalo ta spektakel narave: The Big Business of Japan’s Cherry Blossoms (Bloomberg).
- Podkast #1: kako New York Times rešuje kibernetsko varnost novinarjev.
- Podkast #2: Instagram, Tinder in kraja identitete v Guardianovem podkastu.
- Podkast #3: V poslušanje vam za konec priporočamo še naš podkast o pogrebnikih podjetij.
Prijetno branje vam želimo.
Nastanek tega članka ste omogočili bralci z donacijami. Podpri Pod črto
Deli zgodbo 0 komentarjev
0 komentarjev