Pod črto priporoča: novinarske zgodbe z vsega sveta
Za vas smo zbrali nekaj predlogov za branje iz različnih tujih medijev, ki jih spremljamo pri Pod črto.
Pri Pod črto redno spremljamo dogajanje, novinarske trende in razkritja, ki so jih objavili tuji mediji in naši projektni partnerji. Za vas smo zbrali predloge kakovostnih preiskovalnih in podatkovnih člankov – od Cambridge Analytice do letošnjih Pulitzerjev, od Daphne Project do kompleksnih podatkovnih zgodb:
- Sredi marca je v javnosti odmevalo razkritje, da je podjetje Cambridge Analytica že na začetku leta 2014 brez privoljenja pridobilo podatke petdesetih milijonov uporabnikov družbenega omrežja Facebook in jih kasneje uporabilo za profilirano politično kampanjo med ameriškimi predsedniškimi volitvami. Na to temo vam v branje priporočamo uvodna članka v britanskem Guardianu in ameriškem The New York Timesu, prisluhnete pa lahko tudi komentarju našega novinarja Lenarta J. Kučića v oddaji Odmevi na RTV Slovenija.
- V avtomobilskem svetu so vozila Tesla visoko na seznamu najbolj želenih. Avtomobilsko vizionarstvo pa ima tudi svoje temnejše plati. Ameriški Center for Investigative reporting ugotavlja, na kakšne načine so v Teslinih tovarnah prihodnosti prirejali podatke o poškodbah pri delu.
- Podeljene so bile Pulitzerjeve nagrade. Nagrado za novinarstvo v javnem interesu sta prejela The New York Times in The New Yorker za svoje poročanje o spolnih zlorabah in šikaniranju v osrčju filmske industrije. Spolne zlorabe so zaznamovale tudi volitve v ameriški senat v zvezni državi Alabama, za svoje preiskovalne zgodbe na tem področju pa je nagrado prejelo uredništvo Washington Posta. The Arizona Republic in USA Today Network pa sta bila nagrajena za svoje poročanje o težavah in nenačrtovanih posledicah ob načrtovanju gradnje najbolj razvpitega zidu na svetu na meji med Mehiko in ZDA.
- Malteška novinarka Daphne Caruana Galizia je bila oktobra lani ubita v eksploziji bombe. Po njeni smrti je petinštirideset novinarjev iz osemnajstih evropskih organizacij naprej razvijalo njena razkritja o malteškem podzemlju.
- Global Investigative Journalism Network, katerega člani smo tudi pri Pod črto, periodično objavlja izbor najboljših primerov zgodb s področja podatkovnega novinarstva. Sandra Rendgen se sprašuje, kaj je obstajalo prej – podatki ali povpraševanje po njih. Zeit Online analizira, kakšne zgodovinske in geografske vzorce skrivajo imena nemških ulic (samo v nemščini). Pri SRF pa s pomočjo podatkov vizualizirajo kariero teniškega asa Rogerja Federerja.
Želimo vam prijetno branje.
Nastanek tega članka ste omogočili bralci z donacijami. Podpri Pod črto
Deli zgodbo 0 komentarjev
0 komentarjev