Januar in februar na Pod črto: Problemi s plastiko, sprejem pravilnika o poklicnih boleznih in mednarodne preiskave

Zaključevali smo z večmesečno preiskavo o ravnanju z odpadno embalažo v Sloveniji in sodelovali pri mednarodni preiskavi o femicidu v Evropi. Ter zabeležili novo spremembo na bolje.

Fotografija: Neja Berger

Januarja in februarja smo na Pod črto zaključevali z večmesečno preiskavo o ravnanju z odpadno embalažo v Sloveniji. Sodelovali smo tudi pri mednarodni preiskavi o femicidu v Evropi. Med učinki svojega dela pa zabeležili novo spremembo na bolje, h kateri so doprinesle naše preiskave.

Problemi z odpadno plastiko v Sloveniji

Fotografija: Metod Blejec

Januarja in februarja smo na Pod črto pripravljali novo serijo člankov in podkastov o težavah s plastično embalažo.

Okoljske probleme pri Pod črto preiskujemo že več let, v preteklih letih smo se ukvarjali predvsem s posledicami okoljske krize v Sloveniji – s segrevanjem mest, vročinskimi valovi in poplavami.

S temo plastike smo se pričeli ukvarjati že lansko pomlad, ko smo v sodelovanju z Deutsche Welle in še petimi evropskimi mediji v okviru Evropske mreže za podatkovno novinarstvo (EDJNet) zbrali podatke o zavezah podjetij glede uporabe plastične embalaže.

Ugotovili smo, da zaveze, ki si jih podjetja zastavljajo sama, do tega trenutka niso bile posebej uspešne.

Zato smo se odločili, da se pri svojem delu preiskave o problemu plastike v Sloveniji ne bomo osredotočili na zaveze posamičnih podjetij, ampak na sistemske probleme vse večje proizvodnje plastike in posledično vse večjih količin odpadne embalaže, s katero imamo že več let probleme tudi pri nas. 

V začetku marca smo objavili prvi članek v seriji, v katerem smo predstavili sistemske pomanjkljivosti pri ravnanju z odpadno plastično embalažo v Sloveniji ter predstavili posledice: stroške za davkoplačevalce in visok okoljski davek.

Femicid v Evropi

Ilustracija: Una Rebić

V okviru našega partnerstva z Evropsko mrežo za podatkovno novinarstvo (EDJNet) je bila konec februarja objavljena preiskava o femicidu v Evropi.

Pri njej smo na Pod črto sodelovali s pridobivanjem in preverjanjem podatkov za Slovenijo ter z naslovno ilustracijo.

Preiskava, v kateri je skupaj s Pod črto sodelovalo 18 uredništev iz cele Evrope, osvetljuje femicide in naraščajoče intimnopartnersko nasilje nad ženskami v času pandemije ter opozarja na pomanjkanje aktualnih podatkov o tej problematiki:

Sprememba na bolje: poklicne bolezni

Vizualija: Metod Blejec

Pri Pod črto smo se leta 2015 pričeli ukvarjati s problematiko poklicnih bolezni.

Po ocenah strokovnjakov namreč v Sloveniji za poklicnimi boleznimi na leto zboli okoli 1000 delavcev, medtem ko ministrstvo za delo beleži med 30 in 80 uradno priznanih primerov poklicnih bolezni letno. Neurejen sistem je več desetletij poklicno bolnim onemogočal potrditev poklicne bolezni ter dostop do pravic, ki iz tega izhajajo – povračil iz invalidskega zavarovanja in možnosti odškodnine.

Z vašo podporo smo problematiko poklicnih bolezni spremljali vsa ta leta.

V letih našega opozarjanja na problem je več vodstev ministrstev obljubilo ureditev področja, a so obljubo vsakič znova prelomili.

Po posredovanju Mednarodne organizacije za delo (ILO) je ministrstvo za zdravje s sprejemom novega pravilnika letos po tridesetih letih uredilo postopek priznavanja poklicnih bolezni.

V Sloveniji smo tako po 30 letih slabo delujočega sistema odkrivanja in priznavanja poklicnih bolezni dobili Pravilnik o poklicnih boleznih, ki je bil 24. februarja letos objavljen v Uradnem listu, uporabljati pa se začne 1. maja 2023.

 

Spremembe na bolje že skoraj devet let ustvarjamo z vašo podporo. Za delovanje Pod črto v letu 2023 zbiramo še dobrih 66.000 evrov sredstev. Hvala vsem, ki ste že podprli naše delo v letu 2023!

Finančno poročilo za januar in februar

Hvala vsem, ki ste nas v januarju in februarju podprli z donacijo.

Bralke in bralci ste nas januarja in februarja podprli v skupnem znesku 2.977,83 evra.

Hvala!

Naše delo ste januarja in februarja v skupnem znesku 24.150 evrov podprli tudi podjetja in podjetniki.

Vsem se za podporo najlepše zahvaljujemo!

 

Prilivi in odlivi: januar 2023

Donacije bralk in bralcev: 2.223,83 EUR

Donacije prek donatorskih pogodb: 21.150 EUR

Stroški dela: 15.182,11 EUR

Provizije, davek, administracija in ostalo: 1.200,46 EUR

 

Prilivi in odlivi: februar 2023

Donacije bralk in bralcev: 754 EUR

Donacije prek donatorskih pogodb: 3.000 EUR

Projektna sredstva: 49.812 EUR (gre za nakazilo zadnjega dela sredstev v okviru projekta Civitates – neodvisno novinarstvo)

Vračilo preplačila dajatev ZZZS: 3.003,11 EUR

Stroški dela: 14.830,20 EUR

Provizije, davek, administracija in ostalo: 474,73 EUR

Nastanek tega članka ste omogočili bralci z donacijami. Podpri Pod črto

Več o: #mesečno poročilo

Deli zgodbo 0 komentarjev



Več iz teme: Mesečna poročila

V zameno za vašo podporo smo se zavezali k transparentnosti našega delovanja. Zato vas mesečno obveščamo o našem delu, novih zgodbah, razvoju zgodb in poslovanju medija Pod črto.

93 prispevkov

Maj in junij na Pod črto: Volilna neudeležba, obtožbe v primeru Marina in epilog tožbe proti ministrstvu za kulturo

Objavili smo nov članek o neudeležbi na volitvah, zabeležili razvoj zgodbe v primeru Marina in ob 10. obletnici Pod črto …

Tema: Mesečna poročila
Sporočilo uredništva,

Marec in april na Pod črto: Prvi Teden preiskovalnega novinarstva, začetek praznovanja 10. obletnice in nove preiskave

Izvedli smo prvi Teden preiskovalnega novinarstva in tako otvorili praznovanje 10. obletnice Pod črto, pripravljali nove preiskave in gostovali v …

Tema: Mesečna poročila, O Pod črto
Sporočilo uredništva,

0 komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Zadnje objavljeno